Sağlık

Menopoz gerçeği...

Menopoz gerçeği...

Türkiye'deki kadınların menopoz konusunda yanlış bilgilere sahip olduğunu söyleyen Bülent Özçelik, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Özçelik, Türkiye'de menopoza giren kadınların artık ölümün yaklaştığını, herşeyin bittiğini, dünyadan ellerini ve eteklerini çekmeleri gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Özçelik, yaptığı açıklamada, kadınlarda rahmin alınmasının menopozla ilişkisi olmadığını kaydetti. Menopozun hormonal bir olay olduğunu ifade eden Özçelik, "Hormonlar yumurtalıktan salgılanır. Herhangi bir nedenle rahim alınmışsa menopoza girilmez. Ancak, rahim ile birlikte yumurtalıkta alınmışsa menopoz tablosu ortaya çıkar. Bu konu Türkiye'de yanlış biliniyor. Rahmin alınmasının menopoza neden olduğu düşünülüyor" diye konuştu.

Özçelik, cerrahi müdahaleler dışında yumurtalıklardan salgılanan hormonların seviyesinin düşmesi sonucu da menopoza girilebileceğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Türkiye'de menopoza giren kadınlar artık ölümün yaklaştığını, herşeyin bittiğini, dünyadan ellerini eteklerin çekmeleri gerektiğini düşünüyorlar.

Böyle olunca kadın kabuğuna çekiliyor, seyahatleri azalıyor, spor yapmamaya başlıyor. Bütün bunlar da tabii ki kilo artışını beraberinde getiriyor. Ben niye kilo aldım diye baktığında sol tarafındaki mantıyı görmüyor, sağ tarafındaki ilacı görüyor. Yoksa menopoz ilaçları tek başına kilo aldırmaz."

Adet görmemenin de kadınlarda her hangi bir probleme neden olmayacağını bildiren Özçelik, adet görmenin bir tabu olduğu Türkiye'de bunun gerçekleşmemesi durumunda psikolojik sorunlar ortaya çıktığını anlattı. Doç. Dr. Bülent Özçelik, aşırı adet kanaması olan kadınlarda kan kaybına bağlı olarak kansızlık ve buna bağlı olarak halsizlik ve yorgunluk gibi semptomların ortaya çıkabileceğini belirterek, bu nedenle adet görmemenin yararının bile olduğunun söylenebileceğini kaydetti.
Yayın tarihi: 04.10.2006
1118
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.