Sağlık

Menopoz bir hastalık değil, doğal bir olay

Menopoz bir hastalık değil, doğal bir olay

Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği kadın sağlığına verilen önem çerçevesinde bir süredir sürdürdüğü "Menopoz Bilinçlendirme Kampanyası"na, bu yıl da sanatçı Nükhet Duru'nun desteğiyle devam ediyor...

Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp, Türkiye'de menopoza girme yaşının ortalama 47 olduğunu belirterek, "Menopoz doğal bir olay olmasına karşın, mutlaka takip ve tedavi gerektirir" şeklinde konuşuyor.

Menopozun bir hastalık değil, doğal bir olay olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Ertüngealp, kadınların bu konuda bilinçlendirilmelerinin önemine değiniyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, 2030 yılında dünyada 50 yaş üstü 1 milyar 250 milyon kadın olacağının tahmin edildiğini ifade eden Prof. Dr. Ertüngealp, ortalama yaşam süresinin de 80'li yaşlara geldiğini, bu nedenle menopozda kadın sağlığının önemli olduğunu söylüyor.

Menopoza bağlı olarak ileri yaşlarda osteoporoz, alzheimer, bellek bozuklukları gibi bulgular görüldüğünü de söyleyen Prof. Dr. Ertüngealp, menopozun doğal bir olay olmasına karşın, mutlaka takip ve tedavi gerektirdiğini de belirtiyor.

Prof. Dr. Ertüngealp, dünyada kadınların yüzde 20-40 oranında Hormon Replasman Tedavisi gördüğünü, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 30 civarında olduğunu dile getiriyor. HRT'nin meme kanseri riskini artırdığının bilindiğine işaret ederken obezitenin meydana getirdiği meme kanseri riskinin östrojen kullanımından daha fazla olduğunu da sözlerine ekliyor.

Sanatçı Nükhet Duru da, menopoz konusunda kadınlarla yüz yüze toplantılar gerçekleştireceğini ve onlara mutlaka muayene olup, koruyucu hekimlikten yararlanmaları gerektiğini anlatacağını belirtiyor.
Yayın tarihi: 19.02.2003
667
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.