Sağlık

Menisküs ameliyatında son yöntemler

Menisküs ameliyatında son yöntemler

1-2 yıl öncesine kadar menisküs ve diz kıkırdağındaki hasarlanmalarda bozuk bölgenin çıkarılması ve temizlenmesi temel yöntemdi.

Dr. Deniz ALGÜN

Menisküs yırtıklarının büyük kısmının alınması, 5- 10 yıl içinde kireçlenmelere neden olurken kıkırdakların zedelenen kısımlarının kaldırılması kısa zamanda ağrılı dize neden oluyordu.

Ancak 'diz artroskobik cerrahisi'ndeki ilerlemelerle, menisküs (yırtık bölgenin onarılması) ve kıkırdak onarım teknikleriyle bu sorunların üstesinden geliniyor.

Artroskobik cerrahi nasıl yapılır?

Artroskobik cerrahi de eklem içine küçük bir delikten bir kamera yerleştirilerek görüntü monitöre aktarılır. Sonrasında da operatör yine küçük bir delikten eklem içine sokulan değişik cerrahi aletlerle monitörden izleyerek operasyonu gerçekleştirir. Artroskobik cerrahide kullanılan cerrahi aletler kalem ucu büyüklüğünde.

Yöntemin ameliyat sırasında ve sonrasındaki avantajları neler?

Eklem içindeki menisküs, kıkırdak ve bağlar ağrı duyusu olmayan dokular. Artroskobik cerrahi çevre dokulara zarar vermeden ve yaralamadan direkt eklem içine girilmesine ve sadece hasta olan dokulara müdahale edilmesine olanak sağlar. Böylece hasta operasyon sonrasını rahat geçirir. Ameliyat sonrası eklem hareketleri ağrısız ve rahat oluyor. Ayrıca ameliyat yarası, kanama olmadığından pansumana ihtiyacı yok. Biz artroskobik cerrahilerde dikiş kullanmıyoruz. Diz Artroskobik cerrahisi yarım santimlik 2 küçük delikten yapılıyor.

Diz artroskobisini hangi hastalıklarda kullanıyorsunuz?

Artroskobik cerrahi ile eklem içindeki bütün hastalıklar tedavi edilebiliyor. En sık menisküs cerrahisi, ön ve arka çapraz bağ operasyonları, eklem kıkırdak hastalıklarının bir kısmı, fazla ilerlememiş diz kireçlenmeleri, diz kapağının dışa dönüklüğü ve çıkıkları, diz içi enfeksiyonlar, diz içi iyi huylu tümör ve kistlerde kullanılıyor.

Menisküsün görevi ve önemi nedir?

Menisküsler dizde 2 adet kıkırdak yapı. En önemli görevi yuvarlak bir kemikle düz bir kemiğin uyumunu sağlamak. Ağırlığın kemiklerin üzerine noktasal olarak binmeden eşit dağılması, aynı zamanda bir amortisör gibi emilmesini sağlar. Bu kadar önemli bir yapının yırtılması sonrası alınması, ciddi fonksiyon bozukluklarına neden oluyor.

Menisküs tedavisinde kaç tip cerrahi uygulanıyor?

Menisküs tedavisinde 2 ayrı cerrahi tipi bulunuyor. Menisküsteki yırtık kan damarı olmayan bölgede ise sadece yırtık bölüm alınarak tedavi edilir. Kan damarı olmayan bu bölge, menisküs fonksiyonlarının küçük bir kısmını yerine getirir. Menisküs yırtığı kan damarı olan (kırmızı) bölgedeyse dikilerek tedavi edilir. Kırmızı bölge menisküs fonksiyonlarının büyük kısmını yerine getirir. Menisküs dikişi son derece komplike ve zor bir cerrahidir ve sadece bu konuda deneyimli diz cerrahları tarafından yapılmalı.

Ameliyattan sonra nelere dikkat etmek gerekiyor?

Hastalar 4 saat sonra evlerine yollanıyorlar. Ağrıları olmuyor. Menisküs yırtığının alındığı vakalarda, ameliyattan hemen sonra hasta koltuk değneği kullanmadan yürüyebiliyor. 3 gün buz uygulaması ve ev istirahati sonrası ofis çalışmasına geri dönebiliyorlar. Düz koşuya 20'inci gün başlayabilirler. Spora birinci ayın sonunda dönebilirler. Profesyonel sporcularda özel rehabilitasyon programları ile 20'inci gün sportif aktiviteye dönmeleri mümkün. Menisküs dikilmesi durumunda hastalara yırtığın durumuna göre 3- 6 hafta koltuk değneği kullanmak gerekebilir. Bu durumda spora dönüş 3'üncü aya kadar gecikebilir. Biz grup olarak, menisküs ameliyatları sonrası genellikle fizik tedavi öneriyoruz.

Hazırlayan: Mesude ERŞAN/Hürriyet Kelebek
Yayın tarihi: 27.04.2004
1422
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.