Sağlık

Memorial'dan bir ilk

Memorial'dan bir ilk

Memorial Hastanesi Uluslararası Akreditasyon Belgesini (JCI) 2. kez alarak Türkiye'de bir ilke imza attı.

Sağlıkta uluslararası kalite standartlarını temsil eden JCI belgesini, Türkiye'de alan ilk hastane olan Memorial Hastanesi, 3 yıl sonra denetimden %98.6 gibi dünya çapında çok yüksek bir puanla geçerek, JCI uluslararası sağlık standartlarına 2.kez uygun bulundu.

Uluslararası kriterlerin sağlık kuruluşları için vazgeçilmez değerler olduğunu belirten Memorial Hastanesi Kalite Koordinatörü Güler Çakmak, hastaların memnuniyetini JCI standartlarına borçlu olduklarını söyledi: "JCI, uluslararası sağlık standartlarını belirleyen, bu standartlara sahip sağlık kuruluşlarını kalite belgesiyle onurlandıran ve düzenli olarak denetleyen saygın bir oteritedir. JCI sağlık kuruluşlarını 395 farklı standart ve 1015 ölçülebilir element üzerinden değerlendirmektedir. Türkiye'de, JCI belgesini alan ilk hastane olarak, sağlık kuruluşlarında uluslararası kalitenin öncülüğünü yaptığımıza inanıyoruz. Sağlıkta uluslararası kriterler tüm sağlık kuruluşları için vazgeçilmez değerler olarak benimsenmelidir. Hastalarımızın memnuniyeti, tedavi ve teşhis oranlarındaki başarılı sonuçlar uluslararası kalite standartlarını benimsemenin önemini ve faydalarını bize göstermektedir. Sağlık sisteminin başarılı ilerlemesi için tüm sağlık kuruluşlarını JCI standartlarında çalışmaya davet ediyoruz."

JCI nasıl çalışıyor?

Sağlık Kurumları Akreditasyonu olan JCI, ABD dışındaki ülkelerde çağdaş ve uluslararası sağlık standartlarını tanımlamış ve 1998 yılından başlayarak sağlık hizmeti sunan kuruluşları bu konuda akredite etmek üzere tanınmıştır. JCI Akreditasyon belgesine sahip olan bir hastane, tüm dünya ülkeleri tarafından sağlıkta uluslararası standartları karşılamış olarak kabul edilmektedir. JCI, sağlık kuruluşlarını yaklaşık 395 farklı standart ve 1015 kadar ölçülebilir element üzerinden değerlendirmektedir. JCI standartları sağlık kuruluşlarında sunulan hizmetin kalitesini belirlemekle kalmaz aynı zamanda; sunulan bakım hizmetinin güvenilirliğini, hasta ve ailesinin emniyetini, hizmet sunucuların eğitim ve deneyimini, kurumsal teknolojik alt yapıyı, yönetim sistemini, insan ve bina güvenliğini ayrıca çevre yönetimi ve güvenliğini belirler.

JCI standartları hastaya ne kazandırıyor?

- Hastalara yapılan tüm uygulamalar verilen ilaçlar uygulayan hekim dışında, bir uzman hekim tarafından daha kontrol edilir.

-Hastalara sunulan teşhis ve tedavi hizmetleri tıbbı literatürde tanımlanmış en yeni ve en ileri uygulamaları içerir.

- Hastaya, hekimini istediği zaman değiştirme hakkı verilir.

- Hastaya, hastalığıyla ilgili yapılan tüm girişimler ve girişim sonrası olası problemler hakkında önceden bilgi verilir, onay alınır.

JCI Standartlarının ISO 9000 Standartlarından farkı nedir?

JCI ve ISO 9000 standartlarının birlikte bir bütün oluşturduğunu belirten Memorial Hastanesi Kalite Koordinatörü Güler Çakmak, iki tarafın standartlarının birbirinden ayrılmadan hastanelerde uygulanmasının daha verimli bir kalite yönetim modeli olacağını söyledi:

"İSO 9001:2000 bir kuruluşta uluslararası düzeyde, Kalite Yönetim Sisteminin kurulması ve sürekli iyileştirme takiplerinin uygulanarak sistemin sürekli iyileştirilmesidir.
JCI-Standartları ise doğru tanı ve tedavi sürecini içeren tüm kriterleri takip eden uluslararası düzeyde yüksek bakım standartlarının karşılanmasıdır. JCI, hasta bakım ve kontrolünü, ISO 9000 ise proses kontrolünü esas alır. Örneğin, JCI, hasta bakım yönetimini ve enfeksiyon risklerini denetlerken, IS0 9000 muayene ve deney standartlarını denetler. Bu neden ile İSO , JCI için bir temel teşkil eder. Ancak tek başına yeterli değildir."

JCI Belgesine sahip hastanelerin diğer hastanelerden farkı nedir?

JCI belgesine sahip hastaneler, hastalarına; bilgi edinme hakkı, saygı görme hakkı, rıza alınması hakkı ve mahremiyet hakkı verir.
JCI belgesine sahip bir hastanede sizi mutlaka uzman bir ekip karşılayacaktır, diploması olmayan bir hekim ya da hemşirenin size müdahale etmesi imkansızdır.

JCI belgesine sahip bir hastanede teşhis ve tedaviniz için kullanılacak tıbbi cihazların tümü ilgili ve yetkin makamlarca kontrol edilir.

JCI belgesine sahip bir hastanede, hastalığınızın tedavi seçenekleri tüm hatlarıyla size ve yakınlarınıza anlatılır. Her işlemden önce onayınız alınır.

JCI belgesine sahip bir hastanede tedaviniz süresinde sosyal hizmet görevlisi sizi her gün ziyaret ederek ihtiyaçlarınız için yardımcı olur.
JCI belgesine sahip bir hastanede size verilen ilaçlar ikinci bir hekim tarafından kontrol edilir.

JCI belgesine sahip bir hastane, hasta hakları bildirgesi hükümlerini yerine getirmeyi taahhüt etmiştir ve açıkça hastalara ilan etmiştir.
JCI belgesine sahip bir hastanede, uygulanacak tüm ilaçlar özel bir komite tarafından belirlenir ve liste dışından ilaç uygulaması yapılmaz
JCI belgesine sahip hastaneler bünyelerinde, Enfeksiyon Kontrol Komitesi, Ağrı Yönetimi Komitesi, Bakım ve Bakımın Devamlılığı Komitelerini bulundurur.

JCI belgesine sahip bir hastane, hastaların taburcu sonrası dikkat edilmesi gereken tüm hususlar hakkında (Kullanacağı ilaçlar, uygulayacağı diyet, pansuman takibi, beklenmedik diğer gelişmeler hk.) bilgi verir ve kayıt alınır.
Yayın tarihi: 30.09.2005
1166
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.