Sağlık

Meme küçültmek büyültmekten zor

Meme küçültmek büyültmekten zor

Meme büyüklüğü, estetik bir sorun olmaktan çok, fiziksel, ruhsal ve sosyal problemlere yol açabilen bir durum.

Dr. Ahmet Torkut

Her şeyden önce memenin büyüklüğü nedeniyle, vücudun ön tarafında ters takılmış ağır bir sırt çantası gibi yük etkisi yapar. Bu da omurgada, kamburluk gibi istenmeyen değişikliklere neden olur.

Sutyen askıları omuzlarda ağırlığa bağlı izlere, çöküklüklere yol açar. Ayrıca büyük memelerin alt bölümlerinin havasız kalmasına bağlı pişikler ve mantar enfeksiyonları görülür. Fiziksel sorunların yanında sosyal aktiviteleri de etkileyebiliyor.

Meme küçültme ameliyatları nasıl yapılır?

Amaç kadının vücut yapısına uygun ve rahatsızlık vermeyecek büyüklükte bir meme oluşturmak. Memenin büyük olması, üzerindeki derinin de geniş olduğu anlamına geliyor. Bu da meme küçültme işleminin ameliyat izi olmaksızın yapılamayacağı anlamına geliyor. Ancak bu izler hastaya, kullanılan cerrahi tekniğe ve tabii ki cerraha bağlı değişiyor.

Belli, başlı kaç teknik var? Ameliyat süresi nedir?

Meme küçültme konusunda çok sayıda cerrahi teknik var. Son yıllarda kabul gören üç teknikten bahsedilebilir. Ameliyat süresi, tekniğe ve cerraha bağlı olarak 2-4 saat arasında değişebilir.

Meme küçültme mi, büyültmemi daha kolay?

Meme büyültme işlemi hem cerrah hem de hasta açısından daha kolay.

Operasyon için yaşın önemi var mı?

Meme küçültme ameliyatı için herhangi bir yaş sınırı olmamakla birlikte, ergenlik dönemini tamamlamamış hastaların ameliyat edilmemesi gerekir. Bunun dışında şahsi olarak doğum yapmamış hastaların da çok gerekmedikçe doğumdan sonra ameliyat edilmesi taraftarıyım.

Süt kanalları korunabiliyor mu? Ameliyattan sonra gebelik ve süt verme tekrar memeleri bozar mı?

Süt kanalları bu ameliyatlarda zedelenmiyor. Yalnız süt verecek meme dokusu azaldığından, hastanın emzirmesi yeterli olmayabilir. Gebelik ve süt vermeyle ameliyat olmamış kadınlarda ne kadar deformasyon oluyorsa, meme küçültme ameliyatı geçirmiş hastalarda da aynı oranda meme deformasyonu olabilir.

Ameliyattan sonra iz kalıyor mu?

Elbette iz kalıyor. Ancak bu izler 6 ay- 1 yıl arasında oldukça belirsiz hale gelir ve dekolte giyime izin verecek şekilde planlandığından, kıyafetlerde ve mayo ve bikinilerde sorun oluşturmuyor.

Toparlanması, ağrılar sızılar ne kadar sürüyor?

Hastaya göre değişmekle beraber, 3 gün- 1 hafta arasında hastalarımız günlük hayatlarına dönebiliyorlar.

Küçültülen memeler yıllar içinde sarkar mı?

Memenin sarkması tamamen yer çekimine bağlı bir olay. Yıllar boyunca yerçekimine maruz kalan memeler ağırlıklarına göre farklı oranlarda sarkar. Ağırlık ne kadar az olusa sarkma da o kadar az olur. Bu nedenle küçük memeler daha az sarkar. Ayrıca sarkmayı önlemenin en iyi yolu efektif sutyen kullanmak.

Hazırlayan: Mesude Erşan/ Kelebek
Yayın tarihi: 05.01.2005
812
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.