Sağlık

Meme küçültme başvuruları arttı

Meme küçültme başvuruları arttı

Tüm dünyada kadınların büyük ilgi alanlarından olan estetik cerrahiden, Adanalı kadınların daha çok ``meme küçültme`` operasyonları için faydalandıkları bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonsturüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Yavuz, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Adana ve çevresinde beslenmealışkanlıklarının, karbonhidrat ve yağ ağırlıklı olmasından dolayı, bunun kilo ve dolayısıyla da büyük meme nedeni olduğunu söyledi.

Üniversitede son 20 yıldan beri estetik cerrahinin her alanında operasyonların yapıldığını, ancak en fazla talebin kadınlardan geldiğini ifade eden Yavuz, ``Meme küçültme talepleri son 5 yılda yüzde 50 arttı`` dedi.

Yavuz, meme küçültme operasyonları sonrasında, hastanın meme başı çevresinde ters (T) şeklinde bir iz kalmasının kaçınılmaz olduğunu, ancak meme büyütme operasyonlarını, koltuk altından girerek yaptıklarıiçin hiçbir iz kalmadığını belirtti.

Türkiye`de meme büyütme operasyonlarının, çoğunlukla meme başı veya meme altından yapıldığını, ancak kendisinin koltuk altından bu operasyonu gerçekleştirmeyi tercih ettiğini ifade eden Doç. Dr. Yavuz,şöyle devam etti:

``Bu yöntemle, ameliyat izi hastanın koltuk altındaki doğal kıvrımyeri üzerinde kaldığından, geç dönemde koltuk altı dahil memede hiç bir ameliyat belirtisi görülmüyor. Bu da hastanın psikolojisine olumluetki yapıyor.``

-SİLİKONLU DA ÇOCUK EMZİRİLEBİLİR-

Yavuz, koltuk altından girilerek yapılan operasyonda, meme protezini kas altına yerleştirdiklerini ve hastanın süt kanallarına uzak çalışıldığını belirterek, bu sayede dileyen hastaların dünyaya getirdikleri çocukları da rahatça emzirebileceklerini anlattı. Yavuz, ``Bu durumda tek dezavantaj emzirmeden dolayı silikonlu memenin şekil bozukluğuna uğramasıdır. Bunun dışında hiçbir sorun çıkmaz`` dedi.
Metin Yavuz, şunları kaydetti:

``Meme büyütme ve küçültme (A) sınıfı ameliyata girdiğinden operasyon maliyeti 1,5 milyar lira civarında. Eğer, operasyon büyütme için yapılıyorsa buna bir de silikon maliyeti ekleniyor. Bir çift silikonun fiyatı ise 500 dolar ile bin dolar arasında değişiyor. Bu durumda, bir çift iri memeye sahip olmanın maliyeti 2 milyar lirayı geçiyor.``

Doç. Dr. Yavuz, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla, günümüzde kullanılan meme protezlerinin, önemli bir yan etkisinin olmadığının da kanıtlandığını ifade ederek, Türk estetik cerrahisinin,Avrupadaki ve dünyadaki emsalleriyle yarıştığını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 20.04.2002
879
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.