Sağlık

Meme kanserine dikkat

Meme kanserine dikkat

Prof. Dr. Güler, dünyada ve Türkiye'de kadınlarda görülen kanserler arasında memenin ilk sırada yer aldığını söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Medikal Onkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Güler, ''Meme kanseri belirtileri içinde en önemlisinin kitle saptanması olduğunu'' vurgulayarak, ''Memedeki kitlelerin 10'undan 9'u genelde ağrısız oluyor. Hastalar da, ağrı olmadığı için önemsemiyor'' dedi.

Hastalığın ortaya çıkmasında hormonal faktörlerin de önemli rol oynadığına dikkat çeken Prof. Dr. Güler, ilk adetin 12 yaşından önce olması, menopoza 50 yaşından sonra girilmesi gibi etkenlerin riski artırdığına işaret etti.

Prof. Dr. Güler, ayrıca menopoz sonrası şişmanlık, aşırı alkol ve aşırı yağlı beslenmenin de riski artırdığını kaydetti.

BELİRTİLERE DİKKAT...

Meme kanserinin bazı belirti ve bulguları olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nilüfer Güler, ''Meme kanseri belirtileri içinde en önemlisi kitle saptanması. Memedeki kitlelerin 10'undan 9'u genelde ağrısız oluyor. Hastalar da, ağrı olmadığı için önemsemiyor. Ağrısız bir kitle diye önemsememek hatalı'' dedi.

Hastalıkta erken tanının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Güler, ne kadar erken dönemde tanı konulursa hastalığın o kadar etkili tedavi edilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Muayene yöntemlerine 20 yaşından itibaren başlanması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:''Bu yaştan itibaren her kadının adetinin tamamlanmasından sonraki hafta içinde, menopozda olanların da her ayın sabit bir gününde kendi kendine muayene yapması önemli. Yine 20-40 yaş arasında her 3 yılda bir uzman hekim muayenesi, 40 yaşından sonra da mamografik tarama öneriyoruz. Mamografi öncesi hekim muayenesi de çok önemli.'' İnsanın vücudunu tanımasının da çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Güler, bazı eğitim metaryelleri hazırlanarak ilgili yaş gruplarına dağıtılması gerektiğini söyledi.
Yayın tarihi: 24.09.2004
1185
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.