Sağlık

Meme kanserinde yeni gelişme

Meme kanserinde yeni gelişme

Dünyada her yıl 1 milyondan fazla kadının yakalandığı meme kanserinde yeni gelişme...

Kadınlarda görülen en yaygın kanser türlerinden biri olan meme kanserinin erken döneminde yapılan ilaç değişiminin, hastalığın tekrarlama ve yayılma riskini azalttığı bildirildi. Viyana Tıp Üniversitesi'nden Prof. Raimund Jakesz ve ekibinin yaptığı araştırmada, meme kanseri tedavisinin standart ilacı olarak bilinen tamoxifenin ardından anastrozole adlı ilaca geçmenin, hastalığın tekrarlama ve yayılma riskini yüzde 40'a varan oranlarda düşürdüğü belirtildi.

Avusturyalı bilimadamları, Lancet Tıp Dergisi'nde yayımlanan araştırmalarında, kadınlardaki östrojen hormonunun faaliyetlerini düzenleyen ve ameliyattan sonra tedavinin standart ilacı olan tamoxifenin menopoza girmiş kadınlarda daha iyi sonuç verdiğini söyledi.

Jakesz, iki yıldan sonra tamoxifenden kadınlarda östrojen üretimini durduran anastrozole geçmenin, hastalar için daha faydalı olduğunu ifade etti.

Bilimadamları, araştırmalarında 3000 kadına iki yıl boyunca tamoxifen verdiklerini, ardından rastgele seçtikleri hastalardan yarısına üç yıl boyunca anastrozole tedavisi uyguladıklarını, diğer hastaların ise tamoxifen almaya devam ettiğini kaydetti.

Jakesz ve ekibi, ilaç değişiminin üzerinden iki yıl geçtikten sonra anastrozole verilen kadınlarda meme ve çevresinde kanserin tekrarlama ve yayılma riskinin yüzde 40'lara varan oranlarda azaldığını tespit ettiklerini bildirdi.

Bilimadamları, anastrozole tedavisinin genç kadınlarda aynı etkiyi göstermediğini, kırık riskini artırdığını, ancak ilaç kullanımı sırasında kan pıhtılaşması vakalarına daha az rastlandığını söyledi.

Merkezi Fransa'nın Lyon kentindeki Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, dünyada her yıl 1 milyondan fazla kadının meme kanserine yakalandığını bildiriyor.

Hürriyet
Yayın tarihi: 09.08.2005
807
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.