Sağlık

Meme kanserinde umutlar çoğalıyor

Meme kanserinde umutlar çoğalıyor

Her 8-10 kadından birinde görülen meme kanseri, ölüm nedenleri arasında ilk sıralardaki yerini korurken, bilimde sağlanan gelişmeler ve denenen yeni ilaçların, hastaların yaşam süresini uzattıyor.

Meme kanserinin hormonal tedavisinde, 30 yıldır standart olarak kullanılan Tamoksifen´in, menopoz sonrası erken meme kanserinin koruyucu uygulamasında 5 yıllık kullanımından sonra denenen Letrozol tedavisinin, hastalığın tekrarlama riskini yüzde 6 oranında azalttığı, yaşam süresini ise yüzde 2 artırdığı belirlendi.

Hormona duyarlı kanser türlerinden olan meme kanserlerinde antiöstrojen tedavilerin önemine değinen Ege Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı ve Kanserle Savaş Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, bunların içinde en önemlisinin, standart yaklaşımla 30 yıldan beri kullanılan Tamoksifen olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Haydaroğlu, daha sonra geliştirilen aromataz inhibitörleri grubu ilaçların (Letrozol, Anastrozol), Tamoksifen kullanımında rastlanabilen rahim kanseri, damar pıhtılaşması gibi yan etkileri azalttığını, buna karşın kemikler üzerinde olumsuz etkilerinin bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Haydaroğlu, bu ilacın, osteoporotik kadınlarda, kemik güçlendirici ilaçlar, kalsiyum ve D vitamini ile birlikte verilmesi gerektiğini belirtti.
Yayın tarihi: 15.03.2004
672
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.