Sağlık

Meme kanseri riski düşüyor

Meme kanseri riski düşüyor

Amerikalı bilim adamları, gençken egzersiz yapan ve normal kilosunu koruyan kadınların, ömür boyu meme kanserinden korunabileceğini saptadı.

Araştırma sonucuna göre, genetik nedenlerden dolayı meme kanseri riski yüksek olan kadınlar bile, gençken egzersiz yaptıkları ve normal kilolarını korudukları takdirde, hastalığın ortaya çıkmasınıönemli ölçüde geciktiriyor.

Bir kadının meme kanseri olma riskinin ortalama yüzde 10 olduğu belirtilen araştırmada, bu riskin, BRCA1 ve BRCA2 genlerinde mutasyon olan kadınlarda yüzde 80'e çıktığı vurgulanıyor. Science dergisinde de yer alan habere göre, kanser olma riskinde, sadece genetik faktörlerin değil, çevresel faktörlerin de önemli rol oynadığı hatırlatılıyor.

Washington Üniversitesi'nde görevli Mary-Claire King ve ekibi, NewYork'ta yaşayan ve 1996 ile 2000 yılları arasında meme kanseri olan binden fazla kadının sağlık verilerini inceledi. Gen mutasyonu olan kadınlardaki meme kanseri olma riskinin 40 yaşında yüzde 20, 60 yaşında yüzde 55 ve 80 yaşında yüzde 80 olduğunu saptayan bilim adamları, 1940 yılından sonra doğan kadınlarda daha sıkmeme kanserine rastlandığını kaydettiler. Bilim adamları, bunun, gen mutasyonu olmasına rağmen, çevre faktörlerinin etkisinin önemli olduğunu gösterdiğini söylediler. Doğum yılından bağımsız olarak yapılan değerlendirmede ilginç bir sonuca ulaştıklarını belirten bilim adamları, gençlik yıllarında egzersiz yapan kadınların, hareketsiz kadınlara göre çok daha geç memekanseri olduğunu ifade ettiler. Aynı sonucun fazla kilo için de geçerli olduğunu tespit eden bilim adamları, gençken normal kiloda olan kadınların, şişman olanlara göre daha geç kansere yakalandığını belirttiler. King, "Kontrol edilebilen faktörlerin, risk grubundaki kadınlarınmeme kanseri olma yaşına etki etmesi umut verici" dedi.
Yayın tarihi: 26.10.2003
917
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.