Sağlık

Meme kanseri kábusu bitiyor

Meme kanseri kábusu bitiyor

Meme kanseri, ilaçlarla tedavi edilebilecek. MOLEKÜLER biyolojideki gelişmelerle yakın bir gelecekte meme kanserinde operasyona gerek kalmayacak.

Meme kanserine yol açan üç geni belirleyen bilim adamları, bu genetik nedenlerin önceden tespit edilerek kişiye özel ilaçlarla hastalığın engellenebileceğini, ameliyata gerek kalmayacağını bildirdiler.

Avustralya'nın Melbourne kentindeki bir konferansta dün meme kanserindeki son teknolojiler sunuldu. Gen teknisyeni ve patolog Deon Venter şunları söyledi:

'Meme kanserinin en az üç genetik sorumlusunu belirledik. Kanserin genini keşfetmek tedavisinde de tam isabet demektir. Moleküler biyoloji teknolojisi, teşhiste yeni olanaklar, yeni tedavilerin yanı sıra meme kanserinin önlenmesini de sağlayabilir. Genetik müdahale kansere baştan set çeker.'

Yeni teknolojide, 1.28 santimetrekarelik çip ile kansere yol açan 40 bin gendeki mutasyonlar ve çeşitli tedaviler aynı anda incelenebiliyor. Çipin fiyatı 2 bin dolar. Avustralyalı bir başka patolog Jane Armesi ise meslektaşını fazla iyimser olmak konusunda şöyle uyardı: 'Bazı moleküler değişimlerin kansere yol açtığını tespit ettik. Ancak kanserli memenin operasyonla alınmasının yerini hiçbir moleküler tedavi alamaz. Meme kanseri cerrahlarının henüz işlerini kaybetme riskleri yok.'

Yayın tarihi: 04.05.2004
780
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.