Sağlık

Melamin konusundan haberdar mısınız?

Melamin konusundan haberdar mısınız?

Çin'de yaşanan melamin faciası gıda güvenliği konusunun ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı

"Kontroller yapılmazsa Türkiye'de de melamin faciası yaşanabilir"

Gıda Güvenliği Derneği (GGD) Başkanı Samim Saner, Çin'de yaşanan melamin faciasının Türkiye'de de yaşanmaması için içinde yüzde 15'ten fazla süt bulunan ürünlerde eğer melamin içeriği 2.5 mg /kg üzerinde ise bu ürünlerin ithaline izin verilmemesi gerektiğini söyledi

Çin'de süt ve süt ürünleriyle bebek mamalarına katılan melamin nedeniyle üç çocuğun hayatını kaybetmesi ve 53 bin çocuğun ise genellikle böbrek rahatsızlıklarına yakalanması konusunda bir açıklama yapan Gıda Güvenliği Derneği (GGD) Başkanı Samim Saner, "Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) verilerine göre Çin'de sorunun yaşandığı bölgede tüketime hazır bebek mamalarında 2 600 mg/ kg'a kadar melamine rastlandı. Melaminin süte hile amaçlı katılan suyun protein içeriğini yükseltmek için katılmış olduğu tespit edildi. Çin'de yaşanan melamin faciası gıda güvenliği konusunun ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı" dedi.

'Çin'den bebek maması ithal etmiyoruz'

Saner, "Türkiye'de Çin'dekine benzer bir facia meydana gelebilir mi?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Çin'den bebek maması ithal etmiyoruz. Ancak, bu bizim ülkemizde tehlike yaşanmaz anlamına gelmiyor. Avrupa Birliği Komisyonu, AB ülkelerine Çin'den ithal edilen ve içeriğinde yüzde 15'in üzerinde süt içeren ya da içeriğinde ne kadar süt içerdiği belirtilmemiş olan ürünlerde laboratuvar analizleri de dahil olmak üzere sıkı kontroller yapılmasını şart koşuyor. Bu ürünlerde melamin miktarının 2.5 mg / kg'ı aşmaması gerekiyor. 2.5 mg/kg'dan daha fazla melamin içeren gıda ürünlerinin imha edilmesi zorunlu. Diğer taraftan, Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Otoritesi - EFSA süt, süt tozu ve bebek maması dışında süt içeren ürünlerdeki riskin düşük olduğunu bildiriyor. ABD ve AB'ye üye ülkelerde Çin'den süt ve süt ürünleri ithalatı yasaklandı. Türkiye'de de melamin problemi çözülene kadar böyle bir karar alınmalıdır. Diğer bir tehlike kaynağı olarak içeriğinde süt veya süttozu olan ürünlere baktığımızda ise içeriğinde yüzde 15'in üzerinde süt bulunan ürünlerde melamin analizinin yapılarak ürünün ithaline izin verilmesi gerekiyor. Risk analizi gereği bundan böyle süt ve süt ürünleri ithalatında melamin analizi yapılarak melamin içeriği 2.5 mg /kg üzerinde olanların ithaline izin verilmemelidir."

Yayın tarihi: 12.08.2009
1572
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.