Sağlık

Mehmet Öz'den yaşam reçetesi!

Mehmet Öz'den yaşam reçetesi!

Mehmet Öz, zayıflama yollarını paylaştı...

Akşam'dan Gülay Üserbay'ın haberine göre İlk adımda 4 kilo vermenin bile kanser ve kalp krizi riskinde yüzde 50 oranında azalmaya neden olacağını belirten Öz'e göre zayıflamanın formülü şu: Kilonuzun yüzde 5'ini hedefleyin. Yeme günlüğü tutun. Her gün 30 dakika egzersiz yapın.

ABD'de yayınlanan 'Doctor Oz Show'uyla iki Emmy ödülü kazanan dünyaca ünlü Türk kardiyolog Mehmet Öz'den yeni yaşam reçetesi...

Her yıl yeni bir sağlıklı yaşam reçetesiyle dikkati çekiyorsunuz? Bu yıl bizimle neleri paylaşacaksınız?

Obezitenin hayatlarının üzerindeki etkilerinden haberdar olmadıkları için bu dünyadan ayrılan birçok insanı kendi gözlerimle gördüm. Çok sayıda Türk insanının kiloları nedeniyle ölmesini istemiyorum. Çünkü insanlar; sağlıklı olmayı, yaşının gerektirdiği yüksek kalitede bir hayat sürmeyi hak ediyorlar.

Neler tavsiye ediyorsunuz?

Sadece 4 kilo vermek bile ne gibi yararlar sağlar biliyor musunuz? Kan basıncını düşürür, bunamayı önlemeye yardımcı olur. Kalp krizi geçirme ve osteoartrit riskini (kireçlenme) yüzde azaltır. Kanser riskini yüzde 50 düşürür. Kolesterolü yüzde 10 azaltır.

Nasıl kilo vermeliyiz?

Öncelikle kendinize bir hedef koyun. Örneğin kilonuzun yüzde 5'ini. Yediğiniz bütün yiyecekleri yazın, günlüğünü tutun. Kilo verme hedefinize en kolay ve başarılı, etrafınızda size yardım edecek arkadaşlarınız ya da sizin gibi kilo vermek isteyenler varsa ulaşabilirsiniz.

Bu şekilde her gün çevrenizdeki insanlarla konuşup motive olabilirsiniz. Mutlaka her gün en az 30 dakika spor yapın. Ölçülü egzersiz bir yılda 9 kilo vermenize yardımcı olur. Kilonuzu kontrol etmek kolon ve benzeri türlerdeki kanserin oluşumunu azaltır.

Fiziksel olarak aktif kalmak ise kolon kanseri riskini azaltır. Amerikan Kanser Derneği haftanın 5 ya da daha fazla günü, günde 30 dakika fiziksel aktivitede bulunmanızı öneriyor. 45 dakika ya da fazlası daha bile iyi olur. Eğer aşırı kilolu iseniz, kilo verin ve sağlıklı oluğunuz kiloyu sabitlemeye çalışın.

Bu yıl da her yıl olduğu gibi yeni bir kitap olacak mı?

'SİZ' serisinden çok satan bir kitap daha yayınladık. 'SİZ: Çocuğunuzu büyütürken.' Bu kitapta ebeveynlere çocukları için alacakları en iyi kararlar konusunda yardımcı oluyoruz. Kitabımız çocuk sağlığı ile ilgili olduğu kadar sizinle de ilgili. Kitapla size nasıl akıllı birer ebeveyn olursunuz onu açıklamaya çalışıyoruz. Yani çocuk gelişimiyle ilgili olan yolu bizim gördüğümüz gibi yani nehirden aşağı inen bir tekne gibi görmenizi istiyoruz.

Yayın tarihi: 01.07.2011
2323
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.