Sağlık

Mehmet Öz kanser mi?

Mehmet Öz kanser mi?

Sağlıklı yaşam gurusu olarak büyük bir üne sahip olan Dr. Mehmet Öz'de kolon kanseri riski olduğu açıklandı. Dr. Öz'ün durumunu ntvmsnbc'ye değerlendiren Prof. Gökhan Demir, "Kanserde erken tanı için tarama programlarının önemini gösteren çok önemli bir mesajdır" dedi.

Güncellenme tarihi:
Mehmet Öz kanser mi?
People dergisi, sağlıklı yaşam gurusu olarak tanınan Öz'ün 50'nci doğum gününde check-up yaptırdığını ve bunun neticesinde bağırsağında bir kitleye rastlandığını duyurdu. Dergi, Öz'ün büyük bir olasılıkla kanser olduğunu ancak kesin teşhisin yapılacak detaylı tetkikler neticesinde konulacağını duyurdu. Hürriyet gazetesinin haberine göre People dergisine konuşan Öz, "Benim için sarsıcı oldu. Herşeyi doğru yaptım. Ailemde kanser geçmişi yok. Ama yine de risk altındayım" dedi. Öz ayrıca, çok gergin olduğunu belirterek, neden böyle birşeyin başına geldiğini sorguladığını da ifade etti. Sağlıklı yaşamla ilgili çok sayıda kitap yazan Öz, bir süre ünlü talk-showcu Oprah Winfrey ile program yapmıştı ve bir süredir de kendi televizyon programını sunuyor. Sağlıklı beslenme, kötü alışkanlıklardan uzak durma, egzersiz gibi sağlıklı yaşam unsurlarının kanseri önlemede yüzde 30 etkili olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gökhan Demir, Dr. Öz'deki kanser şüphesini Ntvmsnbc'ye değerlendirdi. Prof. Demir, Dr. Öz'ün kanser şüphesinin verdiği mesajın ne olduğunu şöyle açıkladı: "Burada çok önemli bir mesaj var. Çünkü son yıllarda toplum olarak, sanki beslenme ve çevresel faktörleri düzenleyebilir ve değiştirebilirsek bu hastalığı ortadan kaldırabileceğimiz gibi bir yanılgı içine itildik. Yani aşırı sağlıklı beslenme, neredeyse yaşama fetişizmi gibi oldu. Halbuki biz biliyoruz ki bütün çevresel faktörler, diyet, egzersiz ve sağlıklı yaşam için yapılan bütün çevresel faktörler kanser riskini yüzde 30 oranında azaltıyor. Yani kuşkusuz azaltıyor ama hastalığın onun dışında oluş mekanizmaları da var, bunlar da genetik ve birbiri üzerine eklenen bünyesel faktörlerdir. O nedenle biz sağlıklı beslenmeyi, sağlıklı yaşamayı, egzersizi tabii ki sürekli uygulamalıyız, bu kanser riskini azaltacak ama ne kadar azaltacak? Bütün bu faktörler ortalama yüzde 30 ya da en fazla yüzde 40 kadar etkilidir." İstanbul Bilim Üniversitesi Onkoloji Bilim Dalı başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir, çıkarılacak bir diğer mesajın ise tarama programlarının önemi olduğunu söyledi. Sağlıklı yaşam kurallarına özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Demir, "Ancak bunun hastalık riskini yüzde 30 azalttığının bilincinde olarak erken tanı ve tarama yolunda da uyanık olmalıyız" dedi ve şöyle devam etti: Devamı 2.sayfada >>>>>>>>
Yayın tarihi: 02.09.2010
2842
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.