Sağlık

Medline en iyi not ile dünya ikincisi

Medline en iyi not ile dünya ikincisi

Türkiye´nin ilk ambulans şirketi Medline, tıp dünyasının en saygın akreditasyon kuruluşu JCI´ın bugüne kadar verdiği en iyi notu aldı.

1995 yılında 5 doktor tarafından kurulan Türkiye´nin ilk mobil sağlık şirketi Medline Alarm Sağlık Hizmetleri, tıp dünyasının en saygın ve köklü akreditasyon kuruluşu ABD merkezli JCI´ın (Joint Commission International) bugüne kadar verdiği en iyi notu aldı. Medline, hasta haklarından yönetime, hasta ve ailesinin eğitiminden bilgi yönetimine kadar pekçok alanda belirlenmiş 247 kriterden 244´ünü tam uyumla karşılayarak, dünyanın pekçok hastane ve sağlık kuruluşunu açık arayla geride bıraktı ve JCI sertifikasını almaya hak kazandı.

Dünyada ikinci

Medline´ın Genel Müdürü Faik Ahmet Kurşunoğlu, Medline´ın tüm dünyada JCI tarafından akredite edilen 2 mobil hizmetler şirketinden biri olduğunu vurgulayarak, JCI´a yaklaşık 2 yıl önce başvurduklarını belirtti. Kurşunoğlu, başvuruların tamamen gönüllülük esasına dayandığını dile getirerek, 2 yıl hazırlık sürecinden sonra JCI ekibinin 3 günlük bir denetim gerçekleştirdiğini kaydetti. Kurşunoğlu, ´Bu sürede yönetimden ambülans ekiplerine kadar herkesle görüşüldü, vakalar birebir yerinde incelendi. Toplam 247 tane ölçülebilir kriterin 244´ünden tam not aldık. Bu şu ana kadar tüm dünyada verilen skorların açık arayla en iyisi, 100 üzerinden 99.9´ dedi.

Referans olduk

Kurşunoğlu, aldıkları sertifikanın kendileri için yeterli olmadığının altını çizerek, 3 yılda bir denetim olacağını ve böylelikle bu süre içerisinde ne gibi gelişmelerin sağlandığının kontrol edileceğini belirtti. Kurşunoğlu, ´Biz kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz ve diğer kuruluşlara örnek olabileceğimiz noktalarda yardım sağlayacağız. Aldığımız bu notla, biz artık referans haline gelmiş bir kuruluş olduk´ diye konuştu.

Teknoloji yatırımı

Medline Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özgür Turgay da, başarılarının önemli ölçüde teknoloji yatırımına bağlı olduğunu vurgulayarak, ´Medline olarak sadece 2004 yılında 1 milyon dolarlık teknoloji yatırımı yaptık´ dedi. Turgay ayrıca, çağrı merkezlerinin 1.5 milyon dolarlık bir yatırımla kurulduğunu dile getirerek, ´Geocoding(yer belirleme) sistemimizle, arayan bir kişinin yerini hemen tespit edebiliyor, karşısına anında bir doktor çıkarabiliyoruz´ diye konuştu.

Hava ambulansı geliyor

Turgay, Medline´ın yakında hava ambulansı hizmetine başlayacağını söylerken, şunları kaydetti: ´Bu proje, bir helikopterin alınması ve içinin tamamen donatılması durumunda 7-8 ay içinde, kiralanması durumunda ise birkaç aylık bir zamanda hayata geçecek. En kötü ihtimalle 1 yıl içerisinde sağlığı havadan ulaştıracağız.´

11 dilde hizmet

Medline Genel Müdür Yardımcısı Dr. Cengiz Gül ise, ´Sadece kaliteli olmak yetmez, sürekli gelişmek gerekiyor´ diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: ´Biz kendimizi geliştirmek için, biyolojik veya kimyasal bir saldırı olduğunda ne yapılması gerektiği konusunda özel eğitim vermekten tutun da, 11 dilde hizmet verebilen bir alarm merkezi kurmaya kadar pekçok konuda uluslararası standartların bile üzerine çıktık.´

13 bin hayat kurtardık

Faik Ahmet Kurşunoğlu, 10 yılda kurtardıkları hayat sayısının 13 bini geçtiğini dile getirerek, toplam 1.5 milyon üyeye hizmet verdiklerini söyledi. Kurşunoğlu, ´Medline bünyesinde yaklaşık 250 kişi çalışıyor, bunun yarısı medikal ekip. Biz her gün 2 hayat kurtarıyoruz´ dedi. Şu an için sadece İstanbul, Ankara ve İzmir´de hizmet veren Medline, yakında Antalya, Adana, Bursa, Denizli, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Muğla ve Sakarya illerine de yayılmayı planlıyor.

Hastaya tedavi götürüyoruz

Özgür Turgay, Türkiye´de her sedyeli minibüsün ambülans sanıldığını belirterek, şunları kaydetti: ´Almanya´da yapılan araştırmada, ambülansla yerinde müdahele sayesinde ölüm oranlarının yüzde 20 oranında azaldığı, hastanede kalış süresinin de yüzde 50 azaldığı ortaya çıktı. Yani yoğun bakımda 10 gün yatacağınıza 5 gün yatıyorsunuz, yoğun bakım yatağının günlüğü en az 1000 Euro olduğunu düşünürseniz, sağlanan tasarruf daha net ortaya çıkar. Biz de Medline olarak acil vakaların yüzde 35´ini evde tedavi ediyoruz. Bir başka deyişle, tedaviyi hastanın ayağına götürüyoruz.´

Kaynak: Hüriyetim/Meltem ERSOY
Yayın tarihi: 23.09.2005
1171
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.