Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Meditasyonla genç beyinler

Meditasyonla genç beyinler

ABD'de yapılan iki araştırma, meditasyonun, beyin yaşlanmasını yavaşlattığını ve konsantrasyonu artırdığını ortaya koydu.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'ndan Doktor Sara Lazar tarafından yapılan araştırma, yıllık Amerikan Nöroloji Konferansı'nda sunuldu.

Araştırmada, her gün 20-60 dakika meditasyon yapan 20 kişi ile hiç meditasyon yapmayan 15 kişinin beyinleri, manyetik rezonans ile karşılaştırıldı.

ABD'li doktor, beyinde dikkati ve duyguları yöneten bölgelerin, meditasyon yapanlarda, yapmayanlara oranla daha kalın olduğunu açıkladı.

Sara Lazar, bu bölgelerden biri olan ve yaşlılıkta incelen korteksin, meditasyon yapan yaşlı kişilerde bile, yapmayanlara nazaran daha kalın olduğunun belirlendiğini vurguladı.

Lazar, "araştırmamızın sonuçları, meditasyon, yoga ve diğer zihinsel egzersizlerin, yetişkinlerde bilişsel yetileri, duyguları ve kendini iyi hissetmeyi sağlayan korteksin bazı bölgelerini çalıştırabildiğini ortaya koydu" dedi.

Kentucky Üniversitesi'nden Bruce O'Hara tarafından yapılan araştırma ise meditasyonun, iyi bir uyku için konsantrasyonu arttırdığını ortaya koydu.

Meditasyon yapanların, ruhlarının canlılığını sürekli olarak muhafaza edebildiği, kötü duygu ve düşüncelerden uzaklaşmayı becerebildikleri de biliniyor. Uzakdoğu öğretisi olan meditasyonun çeşitli yöntemleri bulunuyor.
Yayın tarihi: 17.11.2005
770
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.