Sağlık

Medeniyet hastalığı, alerji

Medeniyet hastalığı, alerji

Alerjik hastalıklar işyeri ortamında bulunan bir alerjenle temasa bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

Memorial Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Alerji Bölümü'nden Uzm. Dr. Füsun Soysal, özellikle işyeri ortamında görülen alerjik hastalıklar hakkında bilgi verdi. Özellikle çok katlı binalarda çalışanlarda sık görülen 'hasta bina sendromu' na da değinen Uzm. Dr. Soysal,
hasta eden akıllı binalar konusunda kapalı ortamlarda çalışanları uyardı.

Alerjilerin yoğunlaşma nedenleri nedir?

Medeniyet hastalığı olarak da bilinen alerjilerin, kentleşme ve teknoloji arttıkça daha da yoğunlaştığını gözlemekteyiz. Alerjik hastalıkların sıklığı, teknolojinin gelişimine paralel olarak artmaktadır. Kişilerin kapalı ve dar alanlarda topluca bulunmaları, açık sahada çalışmaktan ofiste çalışmaya dönüş, halı döşemeler, sigara alışkanlığının yayılması, katkı maddesi içeren hazır gıdaların tüketilmesi, ofislerde kullanılan havalandırma ve ısıtma sistemleri gibi faktörler sonucu alerjik hastalıklar endüstrileşmiş yöreler ve kentlerde daha sık görülmektedir.

Alerjik hastalıklar nelerdir?

Alerjik hastalıklar, alerjik burun nezlesi ve sinüzit, alerjik göz nezlesi, astım, ürtiker ve egzama gibi alerjik deri hastalıkları olarak sayılabilir. Alerjik hastalıklardan alerjik nezle ve astım açısından enfeksiyonlar, tozlar, sigara dumanı, nem ve halılar çok önemlidir. Alerjik cilt hastalıkları yönünden yine ofislerde kullanılan karbon ve fotokopi kağıtları, boya, mürekkep gibi malzemeler önemlidir. Hava kirliliği denilince akla gelen yalnızca dış ortamdaki kirlilik değil, iç ortamlardaki (ofis, otel, iş merkezleri vb.) kirlilik de gelmelidir. İç hava kalitesinin insan performansı üzerindeki etkisi bilinen bir gerçektir.
Yayın tarihi: 22.11.2006
2462
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.