Sağlık

Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

Yeşil çaya göre antioksidan etkisi çok daha fazla olan matcha çayı, yeşil çayın tahtını sallamış durumda. Peki matcha çayı nedir ve matcha çayının faydaları nelerdir?

21.02.2019
matcha

MATCHA TOZU NEDİR?

Matcha, gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarından elde edilir. En kaliteli Matcha çaylarının ise Japonya’da yetiştiği bilinir. Matcha çayı genellikle Gyokuro cinsi çayın yapraklarından elde edilir.

Matcha çayının yaprakları toplanmadan önce 10-15 gün gölgede bırakılır. Kurutulup, sap, damar gibi fazlalıkların ayrıldığı bir işlemden geçirilir. Bu ilk işlem sonucunda toplanan ürünün neredeyse %10'u kalır. Kalan bu %10'luk matcha genellikle el değirmeni ile yavaş yavaş çekilerek toz haline getirilir. 

MATCHA ÇAYININ FAYDALARI

  • Yüksek miktarda antioksidan içerdiği için anti aging özelliği vardır. 
  • Vücudun toksik maddelerden temizlenmesine yardım eder. Detoksifikasyon sistemini aktive eder.
  • Kortizol seviyesini azaltıcı etkisi vardır, zayıflama sürecini destekler. Kortizol, iştahı uyaran, karın bölgesi şişmanlığını artıran bir stres hormonudur.
  • Hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir.
  • Karaciğer ve böbrek sağlığını destekler. Kan trigliserid ve kötü huylu kolesterol (LDL kolesterol) seviyesini düşürür.
  • Vücudun enerji harcanma oranını artırarak metabolizmayı hızlandırır. Fiziksel dayanıklılığı destekler.
  • Maça çayı, ‘polifenoller’ denen, kalp hastalıkları ve kanserden koruyan, kan şekeri regülasyonunu kolaylaştıran, kan basıncını dengeleyen, anti-aging etkisi olan antioksidanlardan yönünden zengindir.
  • C vitamini, selenyum, krom, çinko ve magnezyum içerir.
  • Matcha tozu, dondurmadan kek ve pastaya kadar birçok tatlının yapımında da kullanılabilir.

MATCHA ÇAYI TÜKETİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yüksek miktarda kafein içerir. Uyku sorunu olan kişiler, yatmadan 4-6 saat öncesinde maça çayı içilmemelidir. Çünkü matcha çayı, normal çayın 3 katı kadar kafein içerir.

Demir yetersizliği, reflü ya da ishale yatkın olan kişilerin ve hamile ya da emzirenlerin tüketmemesi gerekiyor. Böbrek taşı veya yetersizliği olan kişiler için de Matcha çayı önerilmiyor.

Yeşil çay ve diğer bitki çayları gibi, önerilenden fazla tüketiminin karaciğer yetmezliğine yol açabileceği düşünülüyor.

MATCHA ÇAYI NASIL HAZIRLANIR? (TIKLAYIN!)

 

3944
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.