Sağlık

Masal dinleyen çocuk iyi konuşuyor

Masal dinleyen çocuk iyi konuşuyor

Çocuklara genellikle uyumaları için anlatılan masalın, iyi konuşmaya katkısı olduğu da belirtildi.

Gaziantep Rehberlik ve Araştırma Merkezi (GARAM) uzmanları, çocuğun iyi konuşabilmesi için öncelikle iyi dinlemesi gerektiğini belirterek, ``Masal bu açıdan önem taşıyor. İlginç olması ve ilgiyle dinlenilmesi bakımından masal, yararlı konuşma tekniğidir`` dediler.

Masal ya da öykü anlatmanın doğal yolla sözel dili öğretme tekniğiolduğuna dikkati çeken uzmanlar, öykü ya da masal dinleyen çocukların iletişim becerilerinin daha hızlı gelişeceğini, soyut kavramları daha iyi öğreneceğini bildirdiler:

İletişim becerilerinin dinlemeyi, anlamayı ve konuşmayı içerdiğinikaydeden uzmanlar, şu değerlendirmeyi yaptılar:

``Masal ya da öykü dinleme yoluyla çocuklar dinlemeyi, anlamayı vekonuşmayı iyi öğrenirler. Sözcükler, söz dizimi kuralları, vurgu ve konuşma hızı, sözlü iletişimin vazgeçilmez unsurlarıdır.

Öykü ve masal anlatımında sözcüklerin doğru telaffuzuna, söz dizimi kurallarına, vurgulara, çocuğun yaşına bağlı dil gelişimi özelliklerine, jest ve mimikleri uygun kullanmaya, uygun konuşma hızı ile anlatmaya özen gösterilmeli. Bu yapıldığında çocukların konuşma gelişiminde çocukların konuşma gelişiminde önemli ilerlemeler görülür.

4-6 yaşları kapsayan çocukluk döneminde masal ya da öykü anlatımı,sözel dilin gelişimindeki ilerlemelerin yanı sıra iyi kötü, güzel çirkin, doğru yanlış, suç ceza ve başarı ödül, dürüstlük hakkaniyet gibi kişilik gelişiminin parçası olan soyut kavramları öğrenmelerini de sağlar.``

Masal ya da öykü anlatmakla çocukla kurulan sözel iletişimin sonucu sevgi ve güven gibi çocuğun temel gereksinimlerinin karşılanmasına olanak sağlanacağını anlatan uzmanlar, gecikmiş konuşmatelaffuz bozukluğu ve kekemelik gibi konuşma bozuklarının düzeltilmesiamacıyla da masal ya da öykü anlatma çalışmalarından yararlanılabileceğine dikkati çektiler.

Uzmanlar, masal ya da öykünün korku ve şiddet unsurlarından mutlaka arındırılması gerektiği uyarısında bulundular.
Yayın tarihi: 23.04.2002
798
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.