Sağlık

Masabaşında bel fıtığı riski!

Masabaşında bel fıtığı riski!

Sürekli oturmak bel fıtığı riskini artırıyor. Bu hastalığa en çok yakalananların işleri gereği sürekli masa başında çalışanlar...

Özellikle işi gereği uzun süre ayakta kalan veya sürekli oturarak çalışmak zorunda olanlar, zaman zaman ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalıyor. Uzmanlar, özellikle oturarak çalışmak zorunda olan bankacılar ve memurların, sürekli ve yanlış oturma şeklinden dolayı omurga yapılarında bozulmalar meydana geldiğini söylüyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Bodur, çalışma hayatında, tüm meslek grupları için sağlık açısından birtakım riskler olduğunu söyledi. Bodur, şöyle devam etti: "Sürekli oturan kişilerin bel kasları hareketsizlikten dolayı zayıf kalır. Omurganın alt kısımlarında diskler üzerine fazla basınç geldiği anda, bel fıtığı riski oluşur ve klinik durumlara varan sonuçlara neden olur. Oturarak çalışanlar bel fıtığından korunmak için bel kaslarını güçlendirici hareketler yapmalılar. Yoksa ciddi anlamda sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler."

Uzun süre hareketsiz oturmanın bel fıtığının yanı sıra "sağlıklı yaşam duruşu"nu da bozduğunu belirten Bodur, oturarak ve aynı zamanda öne eğilerek yapılan işlerde bel omurunun dışa doğru bombe yaptığına dikkat çekti.

Bodur, ayaktaki duruşun, insan anatomisi için doğru bir duruş olduğunu belirterek "Otururken de bu duruşa korumaya özen gösterilmeli. Sağlıklı yaşam duruşunun korunması için yürüyüşler yapılmalıdır" diye konuştu.

Bunların yanı sıra fazla oturmanın kilo alma eğilimini artırdığını da belirten Bodur, oturarak çalışanların çalışma şekillerini göz önünde bulundurarak sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmeleri gerektiğini söyledi.
Yayın tarihi: 05.03.2004
669
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.