Sağlık

Marmara Denizi'ndeki midyeler risk taşıyor

Marmara Denizi'ndeki midyeler risk taşıyor

Marmara Denizi'nden toplanan midyeleri tüketmenin, sağlık açısından risk oluşturduğu bildirildi. Midyelerin, hareket yeteneği sınırlı, deniz suyunu süzerek beslenen canlılar olduğuna dikkati çeken uzmanlar midyelerin tehlike oluşturduğunu belirttiler.

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknololojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, sanayileşme ve şehirleşme ile birlikte,denizlerde kirliliğinin artığını, özellikle Marmara Denizi'nde bu kirliliğin yoğun olarak yaşandığını öne sürdü.

Midyelerin, hareket yeteneği sınırlı, deniz suyunu süzerek beslenen canlılar olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Tayar, şunları söyledi:

''Marmara Denizi, insan ve çevre sağlığı için tehlike oluşturan kurşun, kadmiyum, civa gibi ağır metallerle ciddi derecede kirlenmiş durumdadır. Marmara'da yaşayan midyeler, deniz suyunu süzerek beslendikleri için suda bulunan tüm atık maddeler ve bakterileri içlerinde biriktirirler. Bu nedenle, ağır metallerle ciddi derecede kirli olan Marmara Denizi'nden toplanan midyeleri tüketmek, sağlık açısından büyük risktir.''

Kabuklu deniz ürünlerinde, ağır metallerin yoğun olması halinde ''saksitoksin'' maddesinin oluştuğunu ve zehirlenmelere bu maddenin yol açtığını bildiren Prof. Dr. Tayar, ''Bu madde, koklanarak ya da tadına bakılarak fark edilemez. Saksitoksinleri, dondurarak ya da yüksek ısı uygulayarak da yok edemezsiniz. Bu nedenle yapılacak tek iş, kirli sularda yakalandığından şüphelenilen midyelerden uzak durmakve az sayıda midye tüketmektir'' dedi.

Prof. Dr. Tayar, midye ziherlenmelerinin, diğer zehirlenmeler gibibulantı, kusma ve ishal şeklinde belirtiler verdiğine dikkati çekerek,''midye yendikten sonra bir rahatsızlık hissedilmesi halinde, gecikmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır'' diye konuştu.
Yayın tarihi: 21.07.2003
710
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.