Sağlık

Marifet verilen kiloyu korumada

Marifet verilen kiloyu korumada

Diyet deyince akla ilk gelen, yenilen ve içilenden fedakarlık etmek. Diyet, istenilen sonuca ulaşılana kadar "geçici bir durum" olarak algılanıyor çok kere.

Kilo vermek başarı sayılsa da, asıl zafer daha uzun vadede elde ediliyor. Yeniden kilo almayarak. Ancak araştırmalar gösteriyor ki diyet yapanların ve zayıflayanların yüzde 90'ından fazlası beş yıl içinde yeniden kilo almaya başlıyor. Birçoğu eski kilosunun bile üstüne çıkıyor. Dolayısıyla diyeti geçici bir durum şeklinde algılamanın ötesine geçmek ve "yaşam biçimi" olarak yerleştirmek öneriliyor. Özetle, her daim sağlıklı beslenmek ve aktif bir yaşam sürmek...

Diyetisyen Sandra Nissenberg "Her Yönüyle Diyet- Kilo Vermenin Hızlı ve Kolay Yolları" kitabında, "Diyet yapmak zor ve tatsız bir iş olabilir. Genellikle istenen sonuçlara ulaşılana kadar hoş görülen geçici bir durum olarak düşünülür. Daha sonra genellikle unutulur" diyor. Eski yeme ve yaşam alışkanlıklarına geri dönülünce, vücut kısa zamanda önceki şekline ve kilosuna kavuşuyor.

Nissenberg, "Diyete başlama ve bırakma bir döngü halini almışsa 'Yoyo diyeti' ile sonuçlanıyor. Yoyo diyeti, diyetin sürekli devam etmesi ve durmasına ya da kilo kaybetme ve geri alma döngüsüne verilen isim. "Kişinin metabolizmasının sürekli değişmesi hem kişinin özgüvenini zedeleyebilir hem de tıbbi komplikasyonlarla sonuçlanabilir" diyor.
Yayın tarihi: 15.06.2006
782
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.