Sağlık

Manyetik Rezonans (MR)'ı yakından tanıyın!

Manyetik Rezonans (MR)'ı yakından tanıyın!

Ağrısız ve hasta vücuduna zarar vermeden uygulanan bir görüntüleme tekniği olan Manyetik Rezonans ya da kısaca bilindiği gibi MR, birçok hastalığın tetkikinde ilk başvurulan görüntüleme yöntemlerden biri...

Özel bir makina ile organların, kemiklerin ve bazı dokuların görüntülerinin alındığı bu yöntem manyetik bir alan içerisinde incelenmek istenilen bölgeye radyo dalgalarının gönderilip görüntüye dönüştürülmesi esasına dayanıyor.

Beyin MR'ı beyin tümöründen kuşkulanılan hastalarda, sebebi bilinmeyen başağrılarında, birtakı nörolojik hastalıklarda doktor tarafından istenebilir. Omurga MR'ı disk kaymalarında yararlı olabilir. Omuz, diz gibi eklemlerin ve bağların değerlendirilmesinde kullanılabilir. Kalp, göğüs, karın ve leğen kemiğine ait bazı hastalıklar da MR ile değerlendirilebilir.

İşlem ortalama 30-40 dakika sürebilir. Görüntünün bozuk çıkmasını önlemek için hastanın mümkün olduğunca hareketsiz yatması gerekir. Tarama işlemi acısızdır. Ancak taramanın yapıldığı bölgede hafif bir sıcaklık hissi algılanabilir ve hasta tarama esnasında gürültü duyabilir.

İnceleme yapılmadan önce, dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır; kişinin üzerindeki metal eşyaları çıkarması gerekmektedir. Bunun dışında yeme ve içmeyle ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta yoktur.

Uzmanlar, çoğu hastanın ağrılı bir yöntem olduğunu düşündükleri için bu yöntemden kaçındğını ancak bu endişelerin yersiz olduğunu belirtiyor.
Yayın tarihi: 14.02.2003
666
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.