Sağlık

Manyetik alanlara dikkat!

Manyetik alanlara dikkat!

Bilgisayar gibi iş hayatının vaçgeçilmezi olan cihazlar, elektromanyetik kirlilik zanlıları arasında yer alıyor.

Uzmanlar "Cihazlardan mümkün olduğunca uzak durun, mesafeyle birlikte etki azalır" diyor.

Kanserdeki 'artış', manyetik kirliliği gündeme getirirken Gazi Üniversitesi araştırmasına göre evde ve işte, radyasyon kaynaklarıyla karşı karşıyayız.

Son yıllarda çeşitli kanser türleri ile alzheimer, parkinson, multiple skleroz (MS) gibi hastalıkların 'yükselişe geçtiği'ne ilişkin tezler, elektromanyetik kirliliği gündeme getirdi. Televizyon ekranları, fotokopi makineleri ve mikrodalga fırınlardan yayılan elektromanyetik nedeniyle 'düşük' radyasyona maruz kalıyoruz.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı ve Nonİyonizan Radyasyondan Korunma Merkezi'nce 'elektromanyetik kirlilik' konusunda yapılan araştırma-inceleme, Gazi Üniversitesi'nin aylık dergisinde yayımlandı. Bilim ve teknolojinin gelişmesi sonucu son yıllarda trafik ve askeri alanlarda kullanılan radarların, telsiz iletişim sistemlerinin, özel radyo ve televizyonların, cep telefonlarının ve baz istasyonlarının artmasıyla radyasyona maruz kalındığı belirtildi.

Düşük oranda radyasyon

Üniversitenin araştırmasında, evlerde ve ofislerde kullanılan elektrikli cihazların, trafoların ve yüksek gerilim hatlarının düşük oranda radyasyon kaynakları olduğu vurgulandı.
Çeşitli kanser türleri ile alzheimer, parkinson ve MS gibi hastalıkların son yıllarda artmasının elektromanyetik kirliliği gündeme getirdiği belirtilen araştırmada, şöyle denildi:

"Laboratuvarlarda yapılan çalışmalarda, düşük frekanslı elektromanyetik alanların kan biyokimyası ve hematolojisinde sapmalara neden olduğu, sindirim ve kardiyovasküler sistemi ile deri sıcaklığını etkilediği tespit edildi.
Bazıları elektromanyetik alanlara daha hassas olabiliyor. Bu kimselerde boğazda kuruluk hissi, gözde problemler, baş ağrısı, alerji, yüzde kızarıklık, uykusuzluk, seslere karşı hassasiyet, işitme zorluğu ve yorgunluk şeklinde reaksiyonlar ortaya çıkabilir."

Ne yapmalı?

- Elektrikli cihazları kendinizden mümkün olduğunca uzak tutun. Elektromanyetik etkinin mesafeyle azaldığını unutmayın.

- Mikrodalga fırın çalışırken en az bir metre uzakta durun, gerekmedikçe kullanmayın.

- Fotokopi makinelerindan en az 50 santimetre uzakta durun.

- Televizyon ekranından (ön ve arkasından) en az iki metre uzakta bulunun.

- Elektrikli tıraş makinesini şarjlı kullanın.

- Çocuklar sinir sisteminin ve başın gelişimi devam ettiği için risk altındalar. Dünya Sağlık Örgütü, 16 yaşın altındakilerin cep telefonu kullanmamasını, kullanmalarının zorunlu olması halinde ise günde 10 dakikayı geçmemesini öneriyor.

- Cep telefonunuz kullanmadığınız sürece mümkünse kapalı olsun. Gerekmedikçe kullanmayın. Cep telefonunuzdan kulaklıkla konuşmayı tercih edin.

- Saç kurutma makinesinin manyetik alanı yüksektir. Uzun süreli kullanmak yerine aralıklarla kullanın. Uyku düzeninizin bozulmaması için saç kurutma makinesini yatmadan önce kullanmayın.

- Dinlendirici bir uyku için yatak odasında televizyon ve bilgisayar bulundurmayın veya yatarken bu cihazları tamamen kapatın.

- Yatağınızı elektromanyetik alanlardan mümkün olduğu kadar uzağa koyun.

- Elektrikle çalışan radyolu çalar saatleri başınızdan mümkün olduğunca uzak tutun, mümkünse pille çalışanları tercih edin.

- Yatak odasında başucunuzdaki duvarla, komşunuzdaki bir elektronik aletin bitişik durmamasını sağlamaya çalışın. Televizyonların, bilgisayarların arkasındaki elektromanyetik alanlar daha fazladır.

- Elektrikli battaniye kullanıyorsanız, yatağa girmeden önce elektriğini kapatın.

- Halojen, floresan gibi ekonomik lambaları, okurken kullanmamaya çalışın.

- Kullanmadığınız cihazları kapatın ya da fişten çıkarın. Stand-by konumdayken elektromanyetik kirlilik yaratırlar.

- Dizüstü bilgisayarlar, şarjlı kullanıldığında daha düşük elektromanyetik alana sahiptir.

- Sağlıklı bir ortamda yaşadığınızdan emin olmak için evinizdeki ve işyerinizdeki elektromanyetik alanları ölçtürün.

Radikal
Yayın tarihi: 23.07.2005
816
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.