Sağlık

Mantar yerken dikkat edin

Mantar yerken dikkat edin

Havaların ısınmasıyla birlikte doğada ortaya çıkan mantarların bilinçsiz olarak tüketilmesi, zehirlenmelere neden olabiliyor.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Vedat Şeniz, mantarların ısı ve nemin uygun olduğu her ortamda kendiliğinden çıkabildiklerini söyledi.

Prof. Dr. Şeniz, bahar aylarında mantar zehirlenmelerinin arttığına değinerek, çevrede görülen her mantarın yenilmesinin doğru olmadığını, insanların hiçbir risk almadan tüketebilecekleri tek mantar türünün kültür mantarı olduğunu belirtti.

Mantar yetişen bölgelerde yöre insanlarının mantarlar hakkında az çok bilgi sahibi olduklarını ancak bunun yeterli olmadığını vurgulayan Şeniz, yıllarca aynı bölgede mantar toplayıp yiyen kişilerin bile zehirli mantarları fark etmeden yiyebildiklerine dikkati çekti. Şeniz,"Mantarların hangisinin zararlı hangisinin zararsız olduğunu saptamak zordur. Bu bir uzmanlık alanıdır. Mantarlar sporla ürerler ve zehirli mantarların sporları rüzgarla zararsız mantarların üredikleri topraklara taşınabilir" dedi.
Yayın tarihi: 02.04.2004
892
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.