Sağlık

Macun şart değil!

Macun şart değil!

Uzmanlar ağız ve diş sağlığı için su ve diş fırçasının yeterli olduğunu, aşırı diş macunu kullanımının diş etlerini erittiğini söylüyorlar.

Ağız ve diş sağlığı konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, aşırı diş macununun diş etlerini erittiğini belirtiyorlar. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Dr. Nazmi Selim, diş fırçalamanın belli bir tekniği olduğunu, bu kurallara uyulmaması durumunda diş etlerinin aşındığını söyledi.

Dr. Selim, diş fırçalarken fırçanın fazla bastırılmaması gerektiğini, sağlıklı dişetlerinde sert fırça, kanayan dişetlerinde ise yumuşak fırça kullanılmasının uygun olacağını belirterek, fırçalama sırasında kan dolaşımına yardımcı olması için diş etine de masaj yapılması gerektiği üzerinde durdu. Fazla dişmacununun diş etlerine zarar verdiğini vurgulayan Dr. Nazmi Selim, "Diş macunu çok kullanılmamalı. Su ve fırça yeterli. Fazla macun kullanımı diş etlerini eritiyor" uyarısında bulundu.

İnsan vücudunda en fazla mikrobun bulunduğu organlardan birinin ağız olduğunu belirten Selim, ağız bakımının yapılmaması durumunda vücuttaki mikrop dengesinin bozulduğunu, diğer organların zarar gördüğünü, kana karışan mikropların kalp, böbrek ve beyni olumsuz yönde etkilediğini bildirdi. Selim, "Sosyal ve kültürel en büyük alışkanlıklarımızdan biri diş fırçalama olmalıdır" dedi.

Dr. Nazmi Selim, günde üç kez yerine her yemekten sonra dişlerin fırçalanması gerektiğine dikkat çekti.

Milliyet
Yayın tarihi: 16.01.2004
730
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.