Sağlık

Liposuction hakkında doğru bilinen yanlışlar

Liposuction hakkında doğru bilinen yanlışlar

Liposuction, estetik burun ameliyatından sonra, erkeklerin en sık yaptırdığı ikinci estetik ameliyat

Estetik cerrahi denildiğinde akla gelen ilk yöntemlerden biri olan liposuction yani 'yağ aldırma'; günümüzde kadınlar kadar erkeklerin de gözdesi ve kurtarıcısı. Ancak liposuction hakkında doğru bilinen yanlışlar, yöntemin gerçek hedefine ulaşmasını engelliyor. İşte yağ aldırarak bir anda 'sıfır beden' olacağını hayal edenlere gerçek liposuction rehberi!..

Medical Park Fatih Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Defne Önel; doğru amaçla uygulandığında çok iyi sonuçlar alınan, ancak hakkındaki şehir efsaneleri nedeniyle zayıflamak isteyenlerin çoğu zaman yanlış beklentilere kapılmasına neden olan liposuction yöntemini anlattı:

• Liposuction nedir?

Liposuction yani yağ aldırma; estetik cerrahi denildiğinde toplum genelinde en çok akla gelen terimlerden biri oldu. Öyle ki Amerika'da yapılan son araştırma; liposuction'ın, kadın erkek farkı gözetmeksizin, estetik cerrahi girişimlerin başında yer aldığını gösteriyor. Hazır gıdanın, hareketsiz yaşam ve stresin damgasını vurduğu 1980'li yıllardan bu yana fazla kilolar da başımızı derde sokuyor. 1980'li yıllardan bu yana sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatlarına bir türlü sokamayan ve estetik kaygısı fazla olan insanlar için liposuction bir çıkış yolu oldu. Ancak 'kilo aldıysanız, hemen gidip yağlarınızı aldırıp eski formunuza kavuşabilirsiniz' yanılgısına düşenler; hem mutsuz oldu, hem de doğru endikasyon ile yapıldığında gerçekten mükemmel bir işlem olan bu cerrahi girişimin adını kötüye çıkardı!

•Liposuction ne işe yarar?

1- Boyuna göre normal kiloda olan bir erişkinlerde, bölgesel şekil bozukluğuna yol açan yağ birikimlerini (göbek, kalça yanları, diz içleri ve erkeklerde böğür bölgesi gibi) uzaklaştırmak

2- Erkeklerde görülen jinekomasti denilen meme büyümesini tedavi etmek.

3- Boyun germe, karın germe ve meme küçültme ameliyatlarında bölgenin daha iyi şekillendirilmesini sağlamak

• Liposuction hangi işe yaramaz?

1- Kilo verme işlemi
2- Sık kilo alıp verenler, doğum yapan kadınlar ve orta yaş üzerindeki insanlarda; bölgesel yağlanmaya eşlik eden deri ve karın duvarı sarkmasını toplama (deri üzerinde görülen çatlaklar, deride elastikiyet kaybını gösteren en önemli işaretlerdedir)
3- Selülitlerden kurtulma
4- Ne yersen ye, bir daha asla kilo almam
5- Popo kaldırma

• En sık liposuction uygulanan bölgeler hangileri?

1- Karın ve bel çevresi
2- Kalçalar
3- Uyluk iç ve dış yanı
4- Dizlerin birbirlerine bakan yüzleri
5- Boyun
6- Üst kol
7- Meme (erkek ve kadın)

Yayın tarihi: 07.08.2009
1540
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.