Sağlık

Lipolizle zayıflamak

Lipolizle zayıflamak

Kadın ve erkeklerde en sık görülen sorunların başında olan bölgesel yağ fazlalıkları hiç de göz ardı edilmeyecek bir mesele.

Estetik, tıbbi ve cerrahi yöntemler bu sorunla ilgili savaşta bir çok yöntem bulduysa da yine de en son trend Amerika'da ve Avrupa'da sıkça uygulanmaya başlayan Lipoliz yöntemi. Bu konuda American Academy of Dermatoloji'nin aktif üyesi olan ve kozmetik dermatoloji konusunda uzun süre tıbbi çalışmaları olan Dr. Melisa Eczacıbaşı ile görüştük.

Zayıflamak ve vücudu forma sokmak için en uygun mevsim kış ayları... Oysa çoğumuz bu konuda biraz geç davranıp, ancak bahar aylarında acele bir şekilde kurtulmayı akıl ediyoruz.

Lipoliz nedir?

Son dönemin en gözde zayıflama yöntemlerinden olan Lipoliz yönteminde etken madde fofatidil kolin olan bir ilaç kullanılıyor. Yaklaşık 7 seneden beri tıpta yüksek kolestrolu düşürmek için kullanılan bu ilaç, göz çevresine yerleşen ve birçok tedaviye cevap vermeyen sarımsı yağ bezler içersine enjekte edildiğinde onları küçülttüğü ve erittiği gözlemlenmiştir, bu sonuçlardan yola çıkarak vücutta istenmeyen bölgelerde yerleşen yağ fazlalıkların tedavisinde kullanılabileceği düşünülmüştür, bu lokal fazlalıklar özellikle bel; her iki yan tarafı, göbek, bacak ve diz içleri, kol ve ayak bileği, göz altı hafif torbalanmalar ve gıdıdaki hafif fazlalıklardır. Fosfatidil kolin soyadan elde edilen bir madde ve alkolik siroz ve yüksek kolesterol gibi durumlarda karaciğeri yenileme ve temizleme özellikleri olduğu düşünülüyor. Vücutta genel zayıflamadan çok, özellikle bazı bölgelerde lokal şekilde yerleşen ve giysilerde kendisini bant şeklinde gösterebilen durumlar için kullanılıyor.

Lipoliz nasıl etki sağlar?

Fosfatidil kolin enjekte edildikten sonra yağ hücrelerdeki zarların geçirgenliklerini değiştirebiliyor. Bu durum bazen yağ hücrelerin tamamen deforme edip ortadan kaldırılması şeklinde bazen ise hücre zarının geçirgenliğini artırarak yağ içeriğinin dışarıya çıkartması ile ilgili bir mekanizma. Bu nedenle hücre duvardaki değişiklik ve erimeler sonucunda liposuctiona benzer bir etki elde edilebileceğini gösterilmiştir. Lipoliz seans sayıları ve aralıkları konusunda değişik birkaç metot mevcut,bazen seans araları kısa tutularak (2-3 haftada bir) ortalama 5 seans uygulanabilirken, bazen 5 seansta verilecek toplam ilaç konsantre hale getirerek daha az seansta işlem tamamlanmış oluyor. Çok konsantre ve az seans sayısı tercih edilmediği gibi, kısa süreler içersinde yapılan uygulamalar da tercih edilmeyebiliyor. Dr. Melisa Eczacıbaşı kendi yaptığı uygulamaları 4 haftada bir ve kişinin problemin yoğunluğuna göre ortalama 3-6 seans şeklinde tanımlıyor.

Lipolizden sonra beklenilen belirtiler nelerdir?

Uygulama yapılan bölgelerde hafif kızarıklık, ödem, bazen küçük morarmalar görülebilir ve bu durum ortalama 3-5 gün devam edebilir, aynı zamanda enjeksiyondan sonraki günde bölgelerde hafif bir ısı artışı ve ağrı his edilebilir. Bu belirtiler 1-3 gün içersinde geçiyor.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Yaklaşık 10 yıldan beri kolestrolu düşürmek ve belli bir takım hastalıkların tedavisinde kullanılan bu ilaç, sağlık açısından herhangi bir yan etkisi olmadığı için bugün başta Amerika ve Avrupa olmak üzere birçok ülkede uygulanmaktadır. Tabi ki başka tıbbi uygulamalarda da olduğu gibi yan etki yaşamamak için bu konuda gerçekten eğitim ve tecrübesi olana uzman hekimlere baş vurmak gerekir.

Özellikle dikkat edilmesi gereken durumlar

Lipoliz (lipolis) ile birlikte kişi genel vücutta kilo kaybı etmek istiyorsa, sağlıklı bir beslenme ve diyet yapması gerekir. Çünkü bu yöntem genel vücutta kilo kaybından çok bazı bölgelerde yerleşen yağ fazlalıklarda giderilmesinde ve azaltmasında uygulanan bir yöntem. İlaç, doğrudan yağ dokusu üzerinde mekanik bir etki yaratıp yağ içeriklerini dışarıya aktarabiliyor veya onu tamamen yok edebiliyor. Yağ hücreleri travmatize olduğundan hafif kilo almalarda bu bölgelerde eskisi gibi fazlalıkların görülmesi beklenilen bir durum değil.

Kaç seans uygulamak gerekir?

Kişinin problemin yoğunluğuna göre seans sayısı değişir,ortalama 3-6 seans.

Ağrı, acı yapar mı?

Uygulama sırasında ağrı olmaz, bazen uygulamadan sonraki kısa bir sürede iğne yerlerinde hafif bir ağrı olabilir 1-3 günde geçer.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Uzman hekim ve bu konuda eğitim ve tecrübesi olan kişiler tarafından uygulandığında herhangi bir yan etkisi olmaz.

Hangi durumlarda etkili bir yöntem?

Bölgesel yağ fazlalıklarda bel, göbek, basen, diz iç kısımlar...
Yayın tarihi: 15.11.2005
925
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.