Sağlık

'Light' sigarayı daha güvenli sanan tiryakiler yanılıyor

'Light' sigarayı daha güvenli sanan tiryakiler yanılıyor

Sigara paketlerinin üzerindeki 'light' sözcüğü 'daha emniyetli' olarak yorumlanmaması gerekiyor, ne var ki İsviçre'de yapılan bir araştırmaya göre çok sayıda tiryaki paketin üzerindekini okuyunca bu yanlış kanıya varıyor.

Sigara içen ya da bir zamanlar içmiş olan beş yüz kişiyle yapılan ankete katılanların yüzde yirmi yedisi üzerinde 'light' ibaresi bulunan sigaraların oluşturduğu akciğer kanseri tehlikesinin öbürlerine göre daha az olduğunu belirtti. Grubun çoğunluğu da bir normal sigarada bulunan nikotin miktarının alınması için iki 'light' veya dört 'ultralight' sigara içilmesi gerektiğini düşünüyordu.

Ankete katılanların yalnızca onda biri sigara içen kişinin 'normal', 'light' veya 'ultralight' sigaradan aldığı nikotin miktarının benzer dozlarda olduğunu doğru bir biçimde dile getirdi.
Araştırmaya İsviçre'deki Cenevre Üniversitesi'nden Dr. Jean-Francois Etter başkanlık etti. Sonuçlar 'Preventive Medicine' dergisinin son sayısında yayınlandı.
Etter'in başkanlığındaki araştırma ekibine göre, her türden sigarada 6 ila 17 milligram arasında nikotin bulunuyor; tiryakiler dumanın içindeki, ölçülen nikotin miktarına bakmaksızın, bu bağımlılık yaratan maddeden, her sigarada 1 ila 2 milligram alıyorlar.

Sigaranın içindeki kimyasal maddeler arasında en çok bilineni olan katrana gelince, araştırmada 'light' ya da 'düşük oranda katran içeren' ürünleri kullanan tiryakilerin normal sigarayı tercih edenlerle aynı miktarda katrana maruz kaldıkları ortaya kondu.
Yayın tarihi: 07.01.2003
668
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.