Sağlık

Lezbiyenliğin bilimsel sırrı

Lezbiyenliğin bilimsel sırrı

Britanyalı doktorlar keşfetti: Lezbiyen kadınlarda üç kat fazla yumurtalık hastalıkları görülüyor. Bu hastalığa bağlı biyokimyasal dengesizlik lezbiyenliği tetikliyor olabilir.

Lezbiyenliğin kökeni yumurtalıklardaki 'kist'lere indi. Britanya'da yapılan araştırmaların, lezbiyenlerin heteroseksüel kadınlara göre üç kat daha fazla yumurtalık rahatsızlıklarına yakalandığını ortaya koyduğu açıklandı.
Kısırlık, âdet düzensizliği, şeker hastalıkları, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, aşırı şişmanlık, vücut ve yüzde aşırı kıllanma, cilt bozuklukları gibi her türlü rahatsızlığa zemin hazırlayan 'polycystic
ovarian syndome' (PCOS) adı verilen kistik yapıların lezbiyen kadınlarda daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, bu durumun lezbiyenlerin cinsel eğiliminin temeli hakkında bilgi verdiğini savundu.

Yüzde 10'unda görülüyor
Hastalığa bağlı biyokimyasal dengesizliğin lezbiyenliği tetikliyor olabileceğini belirten bilim adamları, bu kistlerin kadınların yüzde 10'unda görülebildiğini ve temelinde de erkeklik hormonu (androjen) fazlalığının bulunduğunu hatırlattı. Böylece ortada bir sebep-sonuç ilişkisi olduğunu savunan bilim adamları, bu bulgulara ulaşabilmek için 618 lezbiyen ve heteroseksüel kadın üzerinde araştırma yaptıklarını söyledi.
Ekibin başkanı Dr. Rina Agrawal, bu araştırmaya pek çok lezbiyen hastasının yumurtalık kistlerinden şikâyetçi olduğunu gördükten sonra başladığını belirtirken, "Araştırma sonucunda anladık ki, lezbiyenlerin yüzde 38'i bu tip rahatsızlıklardan şikâyet ediyor. Oysa bu oran, heteroseksüel kadınlarda yüzde 14" dedi.
Dr. Rina Agrawal, lezbiyen hastaların kan tahlillerinin bu kişilerdeki bazı erkeklik hormonlarının yüksek seviyesine işaret ettiğini de sözlerine ekledi.

Cinsel eğilimde bir etken
Agrawal, "Biz aslında yumurtalık kistlerinin lezbiyenliğe yol açtığını söylemiyoruz. Sadece hiperandrojenizmin lezbiyen kadınların cinsel eğiliminde bir etken olabileceğini söylüyoruz" dedi.

Yayın tarihi: 02.07.2003
1540
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.