Sağlık

Lazerle miyop tedavisi

Lazerle miyop tedavisi

Uludağ Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Ertürk, lazerle miyop tedavisine genellikle estetik kaygılarla başvurulduğunu belirterek, 2 numaranın altındaki miyoplara operasyon önermediklerini bildirdi.

Prof. Dr. Ertürk, lazer operasyonunun, 2 ila 12 numara arasında miyop olan 20 yaş üzeri kişilere önerildiğini bildirdi.

2 numaranın altında gözlük kullanan miyopların, gözlük kullanımına devam etmelerinin ileri yaşlarda avantaj olabileceğini kaydeden Prof. Dr Ertürk, ``gözleri normal olan kişiler 40`lı yaşlardan itibaren yakını görmekte zorluk çekerler ve okuma gözlüğü kullanmaya başlarlar. Oysa 2 numara miyopisi olanlar için bu tehlike yoktur. Uzak gözlüklerini çıkararak yakını rahatlıkla okuyabilirler`` dedi.

Lazerle miyop tedavisinin, 20 yaş üzeri olmak şartıyla son bir yıl içinde gözlük numarası artmayan, yani miyobu sabitlenmiş kişilere yapılabileceğini, her operasyonda olabildiği gibibu uygulamada da kişinin göz hassasiyetine bağlı olarak küçük komplikasyonlarla karşılaşılabildiğini söyledi.

Operasyonda anestezi uygulanmadığını, sadece uyuşturucu özelliği olan bir damla kullanıldığının altını çizen Ertürk, ``hasta operasyonda ve sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için doktorlarıyla tam bir uyum içinde olmalı. Ancak şu unutulmamalı ki; göz numarası ne kadar büyük olursa sıfırlama olasılığı da o kadar azalıyor. Büyük numaralarda eski numaraya dönüş olmasa bile, gözün hassasiyetine bağlı olarak numarada büyüme olabiliyor`` diye konuştu.

Bu operasyonun Türkiye`de 40 merkezde, 500-750 dolar arasında ücret karşılığında yapıldığını bildirdi.
Yayın tarihi: 17.12.2002
1344
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.