Sağlık

Lazerle ameliyat olamayanlara yeni bir şans

Lazerle ameliyat olamayanlara yeni bir şans

Korneası ince olduğu için lazerle ameliyat olamayanlara, kişinin göz yapısına özel tedavi...

Allegretto Wave (kişinin göz yapısına özel tedavi) adlı yeni lazer teknolojisiyle Türkiye'deki ilk ameliyat, dünyada "lazerin babası" olarak bilinen Yunan Prof. Dr. Ioannis Pallikaris'in katılımıyla Dünya Göz Hastanesi'nde yapıldı.

Hastanede düzenlenen basın toplantısında konuşan Dünya Göz Hastanesi Refraktif Cerrahi Bölüm Şefi Opt. Dr. Efekan Coşkunseven, bugüne kadar korneası ince olduğu için yardımcı olamadıkları pek çok hasta bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Coşkunseven, "Bu teknoloji sayesinde 14 dereceye kadar miyop, 7 dereceye kadar hipermetrop ve astigmatı olup kornea kalınlığı ince olan hastaları artık tedavi edebileceğiz. Her gözde ayrı bir lazer programı uygulayabileceğiz" dedi.

Girit Vardinoyiannion Göz Enstitüsü'nün kurucusu ve Müdürü Prof. Dr. Ioannis Pallikaris de, şu an piyasada bulunan bu en yeni teknolojiyi bir yıldır kendi enstitülerinde kullandıklarını kaydetti. Bu teknolojiyle gözde "süper görmenin" sağlanabildiğini belirten Prof. Dr. Pallikaris, yeni yöntemle optik sistemdeki en ince detayları görüp düzeltebildiklerini bildirdi.

Korneası ince olanlar için yeni bir şans

Dünya Göz Hastanesi Müdürü Gülferi Yıldırım da, bugüne kadar çok büyük bir grup hastanın kornealarının ince olması nedeniyle mevcut sistemlerle göz bozukluklarının düzeltilemediğini ifade etti. Yıldırım, "Bize ayda ortalama 2 bin 500 kişi müracaat eder. Biz bunların ancak yarısını tedavi edebiliyoruz. Ancak bu yeni teknolojiyle tedavi edemediklerimizin yüzde 50-60'ı da tedavi olabilecek" diye konuştu.
Yayın tarihi: 07.09.2003
7505
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.