Sağlık

Lanetli kromozom

Lanetli kromozom

Kanser, hatalı el-yüz gelişimi ve sağırlıkla bağlantısı olan yedinci kromozom çözüldü. Deşifre edilebilen bu en geniş kapsamlı kromozom, 153 milyon DNA şifresi içeriyor.

LONDRA - Bilim adamları, insandaki hatalı el-yüz gelişimi, sağırlık, kistik lifler, lif kanseri, lösemi ve diğer bazı kanser türleriyle bağlantılı yedinci kromozomdaki gen diziliminin belirlenmesi çalışmalarını tamamladı.
Amerikalı ve Alman bilim adamlarının yaptıkları, sonuçları 'Nature' dergisinde yayımlanan çalışmayla, dizilimi belirlenen kromozomların sayısı altıya ulaşmış oldu. Bu kromozom, bugüne değin deşifre edilenlerin en kapsamlısı. Bu kromozomda 1150 gen var ve bu genler 153 milyon DNA şifresi içeriyor.

Kanserin direnç nedeni
Bu genlerden birinin, kanserli hücrelerin neden bazı ilaçlara direnç gösterebildiğinin anlaşılmasına yardımcı olabileceği açıklandı. Diğer bazı genlerin de organizmanın bağışıklık sistemiyle bağlantılı olduğu belirtildi.
ABD'deki Washington Üniversitesi'ne bağlı Genome Sequencing Center'ın başkanı Dr. Richard Wilson, "Yedinci kromozomun deşifre edilmesiyle birlikte, gen ansiklopedisinin bir başka cildi de artık araştırmaya hazır halde" dedi. Dr. Wilson, belirlenen bazı genlerin, bazı kanser türlerine sahip insanların gen sistemlerinde neler olup bittiğinin anlaşılmasını, yeni tedaviler ve genetik ilaçlar geliştirilmesini sağlayacağını da söyledi.
Beyaz kan hücreleri kanseri, lif kanseri ve löseminin (kan kanseri) bazı tipleriyle bağlantılı bir dizi genin de yine yedinci kromozomda bulunduğu da açıklandı.


Yayın tarihi: 11.07.2003
867
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.