Sağlık

Laktoza tahammülümüz yok!

Laktoza tahammülümüz yok!

Çeşitli ülkelerde yapılan birçok araştırmada özellikle esmer tenli insanların süt şekerine karşı duyarlı oldukları ve bu durumun dünya nüfusunu etkilediği öğrenildi.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) öğretim üyesi ve beslenme uzmanı Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, Türkiye'de de laktoz intoleransı görülme sıklığının çok yüksek olduğunu belirterek, nüfusumuzun yarıdan fazlasında laktozu sindirebilme güçlüğü olduğunun bilindiğini söyledi.

"Genetik yapımız süt şekerine karşı tahammülsüz" diyen Elmacıoğlu, süt tüketiminin önemli olduğunu, ancak sütün içinde bulunan laktoza karşı hassas bireylerde süt tüketiminden kaynaklanan mide ve bağırsak problemleri görüldüğünü kaydetti.

Bu durumunun laktozun sindirimini gerçekleştiren enzim yetersizliğinden kaynaklanığını ve sorun yaşayan kişilerin bu durumun farkında olmaksızın süt içmekten uzak durduklarını ifade eden Elmacıoğlu, şu bilgileri verdi:

"Sütün bileşimine bakıldığında çeşitli yaş grupları için önemli olan besin ögelerini içerdiği görülmektedir. Ancak süt tüketimi çoğu kez sütün içinde bulunan laktoza karşı hassas bireylerde gastro-intestinal (mide -bağırsak) sorunlara yol açmaktadır. Bu belirtilerden dolayı bireyler süt ve ürünlerini tüketmekten vazgeçmektedirler.
Yayın tarihi: 19.11.2006
1600
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.