Sağlık

Laboratuvarda organ üretilecek

Laboratuvarda organ üretilecek

Bilim dünyası organ naklini gerekli kılan, kaza, yaralanma ve organın tamamen iflas ettiği hastalıklar için kolları sıvadı.

Güncellenme tarihi:
"İnsan Genom Projesi" ile birlikte bilim dünyası dev bir adıma imza attı. Genetik şifremiz birer birer çözülmeye başladı. 5 yılda neler olacak? Laboratuvarda organ üretilecek: Bilim dünyası organ naklini gerekli kılan, kaza, yaralanma ve organın tamamen iflas ettiği hastalıklar için kolları sıvadı. Günümüzde karaciğer, kalp böbrek, akciğer, pankreas gibi organların yetersizlik durumlarında, kök hücre tedavisi önemli bir seçenek olarak sunuluyor. Prof. Dr. Adnan Yüksel, bu gibi sorunlarda kök hücrelerin hastalıkIı hücrelerin yenilenmesi için önemli bir kaynak oluşturduğuna dikkat çekiyor. Bugün için embriyonik kök hücresinin yanısıra erişkin kök hücrelerinden de çeşitli sinyaller ile farklı kök hücreler oluşturulabiliyor. Ancak bu kök hücrelerden üç boyutlu bir organ oluşturmak şu an için mümkün değil. Organ oluşurken kök hücrelerin çeşitli alt gruplara ayrılması ve gerekli zamanda istenilen sayıya ulaşması için gerekli çevre faktörlerinin bilinmesiyle bunun da gerçekleştirilmesi söz konusu bilim adamlarına göre. Hücrelerin fonksiyonları için ortamdaki retinoik asid, büyüme faktörleri ve çeşitli proteinler çok önem taşıyor. Bunların fonksiyonları, zamanı ve konsantrasyonlarının bilinmesi ile olay daha iyi anlaşılacak. Alzheimer, Parkinson ve felç tedavi edilebilecek: Bilim adamlarının araştırmalarında odaklandıkları en önemli yöntemlerden biri olan kök hücre tedavisi, özellikle kalp hastalıkları ve bazı kanser türlerinin tedavisinde başarılı sonuçlar veriyor. Parkinson, Alzheimer gibi beyni belirli yaştan sonra etkileyen hastalık durumlarında kök hücreler verilerek, hastalıklı hücrenin fonksiyonunu yapması mümkün olacak. Örneğin Parkinson'da hücreler protein oluşturamıyor. Dışarıdan bu proteini üreten hücre beyne konulucak. Bu sayede beyinde protein üretilebilecek. Böylelikle hastalığa özgü semptomlar ortadan kalkacak. Hangi hastalıklara yatkın olduğunuz belirlenecek: Hastalıkların büyük çoğunluğu genetik ya da genetik katkılı nedenlerden kaynaklanıyor. Prof. Dr. Cihangir Özkınay, öncelikle genlerdeki hangi değişimlerin hastalıklara yol açtığı, hangi değişimierin daha ağır tabloların nedeni olduğu gibi temel sorulara yanıt verileceğini belirtiyor. Genetik tarama testleriyle gerek kanser gerekse kalp hastalıkları için risk belirlemesi yapılabilecek. Prof. Dr. Turgut Ulutin'e göre bu gelişme özellikle anne karnındaki fetus için genetik riskin belirlenmesi ve erken tedbir alınması açısından çok önemli. Genetik hastalıkları ve temelinde genetik değişiklikler olan hastalıklara yatkınlık tabloları, daha iyi sınıflandırma ve sorunları çözmede daha sağlıklı yöntemlerin öğrenilmesini sağlayacak. Formsante Gen teknolojisinde dev adımlar Kısırlık tarihe karışacak
Yayın tarihi: 27.07.2005
820
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.