Sağlık

Laboratuvarda diş yetiştirdiler

Laboratuvarda diş yetiştirdiler

ABD'de bilim adamları, doku mühendisliğini kullanarak laboratuvar ortamında gerçek bir dişin bütün özelliklerine sahip "biyolojik diş" geliştirmeyi başardı.

Uzmanlar, bu gelişmeyle yakın bir gelecekte biyolojik dişlerin protezlerin yerini alabileceğini belirtti.

Araştırmacılar, genç bir dişten aldıkları orjinal hücreleri, içeriğinde diş minesi (enamel) ve diş kemiği (dentin) bulunan bir kalıbın içine yerleştirdi.

Projeyi yürüten doktorlardan Pamela Yelick, gelecekte belli bir büyüklük ve şekilde insan dişi yetiştirmenin mümkün olacağını söyledi.

Beş yıl içinde, diş kök hücrelerinin işlenerek biyomühendislik ürünü diş yapılabileceğini söyleyen Yelick, insan dişi yetiştirmenin de 5 ile 10 yıl içinde mümkün olacağını belirtti.

DOMUZDAN FAREYE

Çeşitli enzimler kullanarak altı aylık bir domuzdan gelişmemiş diş hücreleri alan bilim adamları, bu hücreleri süngerimsi bir yapıya sahip olan polimer bir yapının içine koyarak, gelişmesi için bir farenin içine yerleştirdi.

30 haftanın sonunda, normal bir dişin bütün özelliklerine sahip, küçük bir dişin oluştuğu gözlendi. Yeni oluşan dişte, dişin kemik kısmı olan dentinin, diş kökünü koruyan kısmın ve diş minesinin bulunduğu bildirildi.

Bilim adamları ilk kez içeriğinde dentin ve diş minesi bulunan bir diş yapısının başarılı bir şekilde geliştirildiğini belirterek, daha önceki çalışmalarda diş minesi geliştirilemediğini ifade etti.

Diş sağlığı konusunda devrim yaratabilecek bir aşama olarak değerlendirilen son gelişmeyle, bugün diş kayıpları sonrasında kullanılan protezlerin yerini kişinin kendi dişiyle birebir aynı özellikleri taşıyan biyolojik dişlerin alması bekleniyor.


Yayın tarihi: 11.12.2002
686
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.