Sağlık

Kuş gribi milyonlarca insanı öldürebilir

Kuş gribi milyonlarca insanı öldürebilir

Uzakdoğu ülkelerini etkisi altına alan ve sekiz kişinin ölümüne, milyonlarca tavuğun da itlaf edilmesine yol açan kuş gribinin korkunç boyutlara ulaşabileceği bildiriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kümes hayvanlarında görülen gribin, insanlarda görülen bir grip virüsüyle birleşip mutasyona uğraması halinde, global bir salgına dönüşüp milyonlarca insanı öldürebileceği uyarısında bulundu.

Bugüne kadar kuş gribine yedi kurban veren Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir basın toplantısı düzenleyen WHO Batı Pasifik Dairesi Başkanı Dr. Shigeru Omi, insanlarda görülen kuş gribi virüsü H5N1'in henüz çok sınırlı olmakta birlikte vaka sayısındaki artışın hızlandığını söyledi. Hastalık tespit edilen hayvan sayısının da arttığını söyleyen Dr. Omi, ''İnsanlarda görülen vaka sayısı yükseldikçe, hastalığın bulaşma ihtimali de artıyor. Şu anda durum çok ciddi. Çünkü insanlarda görülen H3N2 tipi grip virüsü halen Avrupa ve Amerika kıtasının bazı bölgelerinde hüküm sürüyor ve Asya'ya doğru ilerliyor. İki virüsün birleşip mutasyon geçirmesi milyonları öldürebilir'' dedi.

TAVUK ETİNDEN DEĞİL, TÜYÜNDEKİ MİKROPTAN GEÇİYOR

9 SORUDA KUŞ GRİBİ

Hangi ülkelerde görüldü, kaç hayvan itlaf edildi?

Kamboçya, Güney Kore, Endonezya, Japonya, Laos, Pakistan, Tayland, Tayvan ve Vietnam'da görülen kuş gribi dünyada bir yılda üretilen 20 milyar tavuktan bugüne kadar 21 milyon hayvanın itlaf edilmesine yol açtı. Avrupa Birliği ve Japonya, Tayland'tan tavuk ithalini durdurdu. Virüsün görüldüğü ülkelerde salgını önlemek amacıyla tavuk, ördek ve kazlar sistematik bir şekilde itlaf ediliyor.

Virüs salgını, uzmanları neden kaygılandırıyor?

Evcil hayvanlardan insana bulaşan bu virüs, her defasında değişiklik gösteriyor. Pasteur Enstitüsü'nden Jean-Claude Manuguera, virüsün bağırsaklara girmesiyle birlikte hızla üreyip solunum yollarına yayıldığını ve parklarla göllerdeki diğer hayvanlara bulaştığını söylüyor. Manuguera, virüsün suda yüzen hayvanları öldürmediğini, ancak yabani kazları öldürdüğünün tespit edildiğini belirtiyor.

Virüs Asya'da nasıl yayıldı?

Çin, Vietnam ve Tayland, ilkbahar ve sonbaharda göçmen kuşların yoğun olarak geçtiği ülkeler. Tavuk, ördekler ve kazlar devamlı şekilde bataklık ya da göllerde çeşitli mikropları alıyor. Göçmen kuşlar bu ülkelerden geçerken, bunların yetiştirildikleri çiftliklere uğruyor ve böylece mikropları diğer ülkelere taşımış oluyor.

Virüs Çin'e kadar yayıldı mı?

SARS mikrobundan sonra kuş gribi virüsü Çin'de tam yayılmadı. Sadece Vietnam'ın kuzeyine düşen sınır bölgesi Guangzi'de görüldü.

Virüs insana nasıl bulaşıyor?

Virüslü bir tavuk eti yendiğinde bulaşıcı olmuyor. Ancak aynı tavuğun uçuşan tüycüklerinin havada bıraktığı mikropların teneffüs edilmesiyle insana geçebiliyor. Genellikle havyanların endüstriyel olarak üretildikleri ve toplu halde tutuldukları bölgelerde bu mikroba çok rastlanıyor.

İnsana bulaştığı nasıl anlaşılır?

Özel antikor araştırmasıyla anlaşılır. Vücudu koruyan antikorlarda hangi virüslerin ürediği tesbit edildikten sonra, daha önceki virüslerin genetik oluşumlarıyla karşılaştırılıp tespit ediliyor.

Hayvansal virüs salgını nasıl kontrol altına alınır?

Acil hallerde hayvansal virüs salgınını kontrol altına almanın tek yolu, virüs bulaşmış hayvanları sistematik olarak itlaf etmek. Bu mikrobun görüldüğü alanın üç kilometre yarıçapına kadar olan bölgede tatbik edilmelidir.

İnsanlar arasındaki salgın nasıl önlenir?

İnsandan insana geçmeyen bu mikrobun halk arasında yayılmasını önlemek için en kestirme yol, mikrobu taşıyan hayvanların itlafı. Ancak bu, fakir ülkeler için büyük ekonomik yük. Özellikle bu imha işinde çalışanların sağlık kontrolü gerekiyor. Diğer bir yöntem ise aşı. Ne var ki, bu konuda 1997, 1999 ve 2003 yıllarındaki virüslere karşı geliştirilmiş tek aşı bulunuyor.

Kuş gribinin başka hayvanlara bulaşma ihtimali var mı?

Özellikle domuzlar tehlikede. Domuzların virüs kapması halinde hastalığın insanlara bulaşma riski de artar. Domuzlar aynı insan gibi virüs taşıma özelliğine sahip. Tavuklarla yaşadığı kümeslerde yediği pislikler aracılığıyla virüsü kapabilir ve insanlara da geçmesine yol açabilirler.

Muammer Elveren/ Paris/ Hürriyet
Yayın tarihi: 28.01.2004
961
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.