Sağlık

Kuş gribi Hong Kong'ta kurban aldı

Kuş gribi Hong Kong'ta kurban aldı

Hong Kong'da bir adam kuş gribinden ötürü yaşamını yitirdi. 1997 yılında altı kişinin hayatını yitirmesinden bu yana gerçekleşen ilk ölüm vakası olan olay dünya çapında alarma geçilmesine yol açmanın yanısıra, Hong Kong'ta kitlesel tavuk katliamlarını körükledi.

Hong Kong yetkilileri yerel halkı paniğe kapılmamaları konusunda uyardı, ancak kümes hayvanlarıyla uğraşırken dikkatli olmaları yönünde de ikaz etti.

Hong Kong sağlık yetkilileri 33 yaşındaki erkeğin Çin'in güneydoğu bölgesindeki Fuijan'da bulunan ailesine ziyaretteyken, kuşlardan bulaşan H5N1 adlı virüsü kaptığını açıkladılar.

Virüsü büyük ihtimalle başka bir insandan değil de, kümes hayvanlarından kaptığını vurguladılar.
Doktorlar adamın başlangıçta, kuş gribiyle aynı semptomların görüldüğü zatürreeden öldüğünü düşünmüşlerdi. Adamın, hastalığı kaptıktan sonra hastaneye yatırılan dokuz yaşındaki oğlunun sağlık durumu iyi.

Sağlık yetkilileri, çocuğun küçük kızkardeşine de zatürree teşhisi konduğunu, onun da kuş virüsüne yakalanıp yakalanmadığının tespit edilmesi için testler yapıldığını belirttiler.

Virüs korkusu geleneksel ve Batı kökenli ilaçlara hücum edilmesine yol açtı, viral enfeksiyonları önlediğine inanılan sirkenin fiyatı on katına çıktı.
Yayın tarihi: 22.02.2003
749
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.