Sağlık

Kuş gribi hakkında merak edilenler

Kuş gribi hakkında merak edilenler

Vietnam'da 6 kişinin ölümüne neden olan kuş gribinin Türkiye'de bulunmadığı açıklandı. Peki 'kuş gribi' nasıl bir hastalık, kimleri tehdit ediyor, korunmak için ne gibi önlemler alınmalı?

Sağlık Bakanlığı, Asya kıtasında görülen ve ölümlere neden olan "kuş gribi"nin, Türkiye´de görülmediğini bununla birlikte Türkiye'deki kanatlı hayvanlarda da hastalığın olmadığını açıkladı.

Kuş Gribi hakkında her şey

"Avian influenza" olarak adlandırılan, halk arasında "tavuk vebası" veya "kuş gribi" olarak bilinen hastalık, özellikle kanatlı hayvanlarda görülüyor ve insanlara da bulaşabiliyor.

A, B, C olmak üzere değişik tipleri bulanan "influenza" virüsü, B ve C tipleri sadece insanlarda hastalık oluştururken, A tipi, kanatlılarda solunum ve sinir sistemine ait belirtilerle karakterize "kuş gribi" hastalığına neden olabiliyor.

Hastalığın saklayıcısı olarak göçmen su kuşları, özellikle de yaban ördekleri gösteriliyor.

Hastalık etkeni, bu hayvanlarla doğrudan veya dolaylı olarak temasta bulunan evcil kümes hayvanlarına bulaştığı takdirde bu hayvanlarda şiddetli salgınlara neden olabiliyor. Kanatlı hayvanların hastalıkla teması halinde hastalığa yakalanmaları ve ölmeleri yüzde 100'lük bir oran taşıyor.

Belirtileri

İnsanlardaki influenza A virüsünün, H5N1 denilen alt tipinin neden olduğu hastalıklarda ateş, boğaz ağrısı, öksürük, solunum güçlüğü ve viral pnömoni (zatürree) görülüyor.

İnsandan insana bulaşabilir

Vietnam'da bu ay bildirilen ve insanlarda şiddetli solunum yolu hastalıklarına neden olan vakalara "kuş gribi" virüsünün, "H5N1" denilen alt tipinin sebep olduğunun laboratuvar testleriyle doğrulandı. Virüsün mutasyonla insanlarda hastalık yapıcı nitelik kazanabileceği ve salgınlara yol açabileceği de uzmanlar tarafından açıklandı. İnsandan insana bulaşmayan virüsün, mutasyonla insandan insana bulaşma özelliğine de sahip olabileceği de belirtildi.

Korunmak için

Hastalıkta önemli olanın korunma önlemleri olduğunu belirten uzmanlar şu önerilerde bulunuyor:

- Tavuk çiftliklerinde çalışanlar hijyen kurallarına uymalı, eldiven ve maske gibi ekipmanlarla gerekli diğer korunma önlemlerini almalı.

- Bu kişilerin bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi konusunda hassasiyet gösterilmeli.

Kuş gribi Endonezya'da da gözüktü

Endonezya'daki tavuklarda da kuş gribine rastlandığı, ancak hastalığın insanlara bulaştığına ilişkin herhangi bir kanıt bulunmadığı bildirildi. Endonezya Tarım Bakanlığı yetkilisi Tri Satya Putri Naipospos, "Endonezya'da kuş gribinin varlığı doğrulandı, ancak şu ana kadar hastalığa yakalanan kimse olmadı" dedi.

Yetkililer, ülkede kasım ayından bu yana 4.7 milyon kadar tavuğun yüzde 60'ının yalancı tavuk vebası (Newcastle hastalığı), yüzde 40'ının da yalancı tavuk vebası ile kuş gribinin bir bileşimi yüzünden telef olduğunu açıkladı.

Kuş gribinin insanlara bulaşan tehlikeli türü, Vietnam'da 6 kişinin ölümüne neden olmuş, Tayland'da da 2 kişinin hastalığa yakalandığı açıklanmıştı.

Türkiye'nin önlemleri

Uluslararası Hayvan Hastalıkları Ofisi'nin (OİE) uyarısı üzerine Türkiye, Tayland'dan kümes hayvanları ve bunlardan elde edilen her türlü ürünlerin ithalatını yasakladı. Türkiye'nin Uzak Doğu'dan kümes hayvanı ve hayvansal ürün ithalatı yapmadığını belirten yetkililer, ithalat yapılmamasına karşın, OIE'nin uyarısını dikkate alarak ithalat yasağının konulduğunu belirttiler.

Türkiye, bu yıl 13 Ocak'ta Vietnam'dan, 19 Ocak'ta da Japonya'dan kümes hayvanları ve hayvansal ürün ithalatını, kuş gribi salgını nedeniyle yasaklamıştı. Japonya, Fransa, Hong Kong ve Bangladeş'ten sonra Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, "Kuş Gribi" nedeniyle Tayland'dan kümes ürünleri ithalatını yasaklama kararı almıştı.
Yayın tarihi: 26.01.2004
746
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.