Sağlık

Kuruntu kadının kimyasında var

Kuruntu kadının kimyasında var

Erkekler, kadınların kuruntucu ve kuşkucu yaratıklar olduğundan şikayet ededursun, yapılan araştırmalar kadınların böyle kuruntucu olmasının sebebinin COMT adı verilen bir kimyasal enzim yetersizliği olduğunu ortaya çıkardı.

Val 158Met adı verilen genin ürettiği COMT adlı enzim, hem erkek hem de kadınlarda bulunuyor. Ancak kadınlarda bulunan bu gen, erkeklerden işlev olarak farklı. Kadınlardaki gen, daha az COMT enzimi üretiyor.

Erkeklerde ise aynı gen daha fazla enzim üretiyor ve kolay endişelenmeyi önlüyor. Araştırma ekibi içinde yer alan ABD Alkol Bağımlılığı Enstitüsü doktorlarından Marry Anne Enoch, enzim üreten Val 158Met adlı genin aynı zamanda acı ve stres durumlarında da aktifleştiğine dikkat çekerek, bunun da kadınların daha zayıf olmasına yol açtığını vurguladı. Araştırma sonuçlarının Psychiatric Genetics adlı Amerikan bilim dergisinde de yayınlandığı açıklandı.
Yayın tarihi: 05.03.2003
751
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.