Sağlık

Kürtaja alternatif: Tıbbi düşük

Kürtaja alternatif: Tıbbi düşük

Uzmanlar, 'tıbbi' düşüğün kürtaja göre çok daha emniyetli ve tehlikesiz olduğunu söylüyorlar.

Hacettepe Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı, 35 ülkede 25 milyon kadın tarafından kullanılan, kürtaja alternatif yaratacak 'tıbbi düşük'ün, Türkiye'de de uygulanabilmesi için çalışıyor.

Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, cerrahi müdahalesiz ve emniyetli bir düşük yöntemi olarak bilinen, ilaç kullanımıyla gerçekleşen 'tıbbi düşük'ün Türkiye'de de uygulanabilmesi için, Gynuity Health Projects ve Population Council işbirliğiyle yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmanın koordinatörü, H.Ü. Tıp Fakültesi Halk Sağlığı A. D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Akın, 'tıbbi düşük'ün Türkiye'de sıkça başvurulan ve olumsuz sonuçlar doğurabilen kürtaja göre çok daha emniyetli ve tehlikesiz olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

Sağlık Bakanlığı destekliyor

'Tıbbi düşük, ailelerin ürememe hakkını kullanmaları demek olan çok uygar bir olay, artık Türkiye'de de uygulanmalı. Bu yöntem, dünyada 35 ülkede, 25 milyon kadın tarafından kullanılan, cerrahi yöntemin kusurlarını taşımayan bir yöntem. Sağlık Bakanlığı desteğiyle 1999'dan beri yürüttüğümüz çalışma kapsamında Türkiye'de yaklaşık 400 kadına başarıyla bu yöntemi uyguladık.'

Araştırmaya önemli katkı sağlayan Gynuity Health Projects'den Dr. Beverly Winikoff da, şöyle konuştu: 'Türkiye'de henüz uygulanmasa da Türk kadını, doktorlar ve ilaç firmaları 'tıbbi düşük'e çok sıcak bakıyor. Sağlık Bakanlığı'nın en kısa zamanda ilacı ruhsatlandırması Türkiye'de sağlık alanında önemli bir gelişme olacaktır.'

Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması Genel Müdürü Rıfat Köse de, 'tıbbi düşük' yöntemi üzerine yürütülen çalışmanın 'Türkiye'de istenmeyen gebeliklere karşı seçenek eksikliğini tamamlayacak önemli bir araştırma olduğunu' belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

'Çeşitli ruhsatlandırma sorunları var. Bakanlık olarak bu ve benzeri sorunlara yönelik çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Yöntemin bilimsel çevrelerde tartışılması önemli. Ürememe insan hakkıdır. Çocuk istememe hakkını kullanabilmesi için ailelere her türlü olanağı sunmalıyız.'

İlaç kullanarak gerçekleşiyor

İlaç kullanımıyla gerçekleşen 'Tıbbi düşük'ün uygulanabilmesi için son adet tarihinden bu yana en fazla 56 gün geçmiş olması gerekiyor. İlk gün bir adet hap, ikinci gün de iki adet hap alınıyor ve birkaç saat içinde düşük gerçekleşiyor.

'Tıbbi düşük'ün avantajları:

-Cerrahi ve anestezi gerekmiyor

-Kadın, ev ortamında gerçekleştirebiliyor

-Başarısızlık oranı çok düşük

-Duygusal olarak bazı kadınlar için daha kolay veya daha az ağrılı

-Kadının kendi kontrolü daha fazla

'Tıbbi düşük'ün dezavantajları:

-Kanama, kramp ve bulantı görülebiliyor

-Bekleme süreci var

-Başarısızlıkta cerrahi gerekebiliyor

-İlaç maliyeti

-Birden fazla klinik ziyareti gerekebiliyor

İçeride parça kalma olasılığı yüksek

Tıbbi düşük, 'mifepriston' etken maddeli ilacın Türkiye'de de bulunan 'misoprostol' ile birlikte kullanılmasıyla yapılması planlanıyor. Mifepriston bebeğin rahime tutunmasını ve gebeliğin sürmesini sağlayan progestoronu baskılıyor. Mifepriston yeni bir ilaç değil. Dünyada uzun yıllardır var. Ruhsat almak için başvurular yapıyorlar ama Fransa ve Çin dışında alamadılar. Türkiye koşullarında bu ilaçların hastaların kendileri tarafından yapılması mümkün değil. Başarı oranı yüzde 60-70'ler dolayında. Kanama, içeride parça kalması olasılığı yüksek. Bu nedenle yüzde 30-40'ının cerrahi müdahale görmesi gerekir. Ayrıca çok küçük gebeliklerde, 6-7 haftaya kadar etkili. İlaçtan sonra içeride parça kalabildiği için çok fazla önermiyoruz.

Hürriyet
Yayın tarihi: 05.12.2005
905
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.