Sağlık

Kürtaj hakkında merak edilenler

Kürtaj hakkında merak edilenler

Gebelik Kürtajı rahim içine yerleşmiş olan gebeliğin kendi isteğinizle veya tıbbi zorunluluk nedeni ile yazılı onayınız alınarak çeşitli yöntemler ile sona erdirilmesidir.

Dr. Cenk Kiper

Müdahale öncesi değerlendirme:

İsteğe bağlı olarak kürtaj yaptırmak isteyen kadın için ilk adım hamile olduğunu öğrendiği anda veya adet gecikmesi olduğunda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak hamile olup olmadığını öğrenmek, hamile ise gebeliğinin kaç haftalık olduğunu ultrasonografi ile kesinleştirmektir.

İkinci aşama olarak hekiminiz genel ve kadın hastalıkları açısından sağlık durumunuzu değerlendirilecek kürtaja mani olacak herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığına bakacaktır.

Kimler kürtaj yaptırabilir

Her kadın küretaj olabilir. Evli olup olmamak önemli değildir. Evli kadınlar içinse eşlerinin onayı gerekmektedir.

Tıbbi zorunluluk varsa (anormal bebek veya gebelik annenin hayatını tehlikeye sokuyorsa gibi )gerekli kanuni dökümanlar hazırlanarak her aydaki bebek alınabilinir.

Eğer uygun konumda iseniz hekiminiz kullanılacak cerrahi teknik, anestezi, müdahalenin nerede yapılabileceği gibi sizin durumunuza uygun detayları açıklayacaktır. Risk ve masraflar gibi değerlendirilmesi gereken ilave etkenler, cerrah ile bu esnada tartışılmalıdır.

Kadın için gebeliğin sona erdirilmesindeki en önemli aşama duygusal kararlılıktır. Sosyal konumunuz, ekonomik koşullarınız, gelecek yaşantınız, partnerinizin pozisyonu ve fikride önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden kararınızı bütün koşulları değerlendirerek kesin bir şekilde vermeniz daha sonraki ruhsal durumunuz için gereklidir.

İnfeksiyon ve parça kalması gibi ameliyat sonrası rizikolar nadirdir ve tedavi edilebilir. Bütün cerrahi ameliyatlar (cilt kesisi dikilmesi, diş çekilmesi, abse boşaltılması dahil ) bazı riskler içerir. Bu nedenle kararınızı kesinleştirmeden önce hekiminizle mutlaka görüşünüz. Komplikasyon riski, operasyon sonrası ve takiplerinizde doktorunuzun tavsiyelerine yakından uyarak azaltılabilir.

Daha evvel gebe kalmamış bir kadının küretaj olması veya küretajın kaçıncı küretaj
olduğu kadının daha sonra gebe kalmasını normal koşullar altında etkilemez.

Cerrahi yöntem;

Doktorunuzun önerileri ve sizinde isteğiniz doğrultusunda doktorunuzun ofisinde veya hastanede müdahaleniz yapılabilir.

Kürtaj müdahaleleri genelde hastanın koşulları uygun ise genel anestezi ile bazen de lokal anestezi ile yapılır.

Eğer genel anestezi uygulandıysa tüm müdahale boyunca uyuyacak ve hiç bir şey hissetmeyeceksiniz, tek hissedeceğiniz şey anestezi vermek için kolunuza yapılacak basit bir iğne olacaktır.

Lokal anestezi uygulanacaksa gerekli hastalarda yatıştırıcı uygulayarak hastanın gerginliği azaltılır. Lokal anestezide rahim ağzı uyuşturulur hasta gebeliğin boşaltılması sırasında hafif bir karın ve kasık ağrısı duyabilir.

Gebeliğin sonlandırılmasında genelde uygulanan iki yöntem vardır. En sık kullanılanı vakum aspirasyonu ile gebeliğin emilerek boşaltılmasıdır. Daha nadir olarak kullanılanı ise kürtaj kaşıkları ile kazıma yöntemidir.Biz çok özel bir durum yoksa vakum aspirasyonunu uyguluyoruz genelde.

Operasyon gebeliğin büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 5 ila 10 dakika arasında sürmektedir.

Operasyon sonrası olabilecek ağrı ilaçla rahatlıkla kontrol edilebilir, zaten adet sancısı benzeri bir ağrınız olucaktır. Eğer genel anestezi aldıysanız operasyondan hemen sonra uyanırsınız, 5 dakika sonrada uyku sersemliği kaybolur ve ayağa kalkarsınız ve yaklaşık yarım saat sonrada eve gidebilirsiniz.

Operasyon sonrası ikinci saatte kendinizi tamamen normal ve gündelik yaşantınıza - işinize dönebilecek hissedersiniz ve bir-iki saat gündelik düzeninize işinize dönebilirsiniz.

Eğer kan gurubunuzdaki Rh faktörünüz NEGATİF ise ve partnerinizin kan gurubundaki Rh faktörü POZİTİF veya partnerinizin kan gurubunu bilmiyorsanızhekiminizin size yazacağı Anti-D iğnesini müdahaleden sonraki ilk 72 saat içinde yaptırmanız doğurmak istiyeceğiniz gebeliklerinizde oluşabilecek kan uyuşmazlığını engelliyecektir!

Eğer tıbbi zorunluluk nedeniyle (düşük, cansız gebelik,anomalili bebek gibi nedenlerden) küretaj oluyorsanız,küretaj sırasında elde edilen materyali hekiminizden bir patoloğa göndermesini isteyiniz.Gelecek sonuç bir daha aynı şeyle karşılaşmanızı engellemeye yardımcı olabilir.
Yayın tarihi: 06.10.2004
647
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.