Sağlık

Kürtaj doğurganlığı bozabilir

Kürtaj doğurganlığı bozabilir

Gebeliğin sonlandırılma işlemi kürtaj olarak biliniyor. Tıbbi olarak kürtajın anlamı ise rahim içersindeki gebelik materyalinin, cerrahi olarak boşaltılması.

Dr. Ulun Uluğ

Sonuçta erken dönemde gebeliğin sonlandırılması isteğe bağlı olabileceği gibi tıbbi nedenlerden dolayı da oluyor. Maalesef Türkiye'de kürtaj hala doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak kullanılıyor.

Oysa kürtaj cerrahi bir işlem olsa da istenmeyen fizyolojik ve ruhsal etkileri bulunabiliyor.Oysa son yıllarda ilaç verilerek erken dönemde gebelik sonlandırılması ülkemizde başarıyla yapılabiliyor.

Kürtaj kararını almak kolay mı?

Hem kadın hem de erkek açısından böyle bir kararın verilmesi psikolojik yönden problemlere yol açabilir. Bunun yanı sıra dinsel faktörlerin, bazı durumlarda kadın ve insan haklarının gündeme gelmesi kürtajın serbest bırakılması açısından batı toplumlarında da hala tartışılıyor.

Yine de bilinen bir gerçek var ki kadınlar kürtaj olmakta ve olacaktır da...

Kürtaj nerede ve nasıl yapılmalı?

Basit bir cerrahi işlem olan kürtaj, doktor ofislerinde, aile planlaması polikliniklerinde lokal anestezi uygulanarak rahatlıkla uygulanabildiği gibi, hastane ortamında ameliyathane şartlarında genel anestezi uygulanarak da yapılıyor.

Hastaneye yatmaya gerek yoktur. En önemli konu işlemin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılması.

Kürtaj olduktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Çoğu kürtaj sonrası enfeksiyon gelişme ihtimaline karşın antibiyotik tedavisine başlanır ve buna dikkat etmek çok önemli. Ağrı kesiciler ile çok fazla olmasa da işlem sonrası hissedilen sancılar azaltılabilir. İdeal olanı kürtajdan sonra en az tam bir gün dinlenmek. İşlem sonrası kanamanız 2-7 gün devam edebilir.

Kanama miktarı adet döneminde görülenden fazla değil. İşlem sonrası kanamanız uzun sürerse veya kötü kokulu bir vajinal akıntınız olursa doktora başvurulmalı.

Kürtajın yasal sınırları nedir?

Onuncu gebelik haftasına kadar aile planlaması çerçevesinde yasal tahliye denilen gebelik sonlandırılması yapılabilir. Bunun dışında tıbbi nedenlerden dolayı, bu süreyi aşmış gebeliklerde tıbbi bir kurul kararıyla gebelik sonlandırılabilir.

Tıbbi nedenler arasında anneye bağlı olan, gebeğin sürmesi sakıncalı bir hastalığın olması, bebekte ciddi bir anomali, gebeliğin erken dönemlerinde yüksek dozda radyasyona maruz kalınması veya tehlikeli ilaç kullanılması yer alıyor.

Kürtaj sonrası hayat normale ne zaman döner?

Kürtajı takiben bir ay kadar sonra adet düzeni tekrar geri döner. Gebeliğin sonlandırılmasıyla beraber tekrar yumurtlama işlevi olacağı için kürtaj sonrası gebe kalma mümkün olabilir.

Kürtajı takiben bir hafta kadar sonra, eğer kanamanız devam etmiyorsa cinsel hayatınıza başlayabilirsiniz.

Kürtaj, ileride doğurganlığı olumsuz etkileyebilir mi?

Evet. İşlem sırasında nadiren rahimde yırtık olabilir. Bu durum, cerrahi müdahale gerektirdiği gibi yakın takiple de düzeltilebilir. İşlem sonrası enfeksiyon gelişme ihtimali var.

Bazen uygulanan teknik sonucu, bazen de hastanın doğal reaksiyonu nedeniyle rahimde yapışma (iki rahim duvarının birleşerek rahmin iç kısmının küçülmesi veya düzensizleşmesi) olabilir. Böyle bir durumda hasta kısırlık sorunuyla karşılaşabilir. Kürtaj ne kadar çok yapılırsa sorun olasılığı da o kadar artar.

Hazırlayan:Mesude ERŞAN/ Kelebek

Yayın tarihi: 01.09.2004
992
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.