Sağlık

Kurtadamlık meğer bir hastalıkmış

Kurtadamlık meğer bir hastalıkmış

Tarih boyunca insanların zihnini meşgul eden, birbirinden ilginç hikáyelerin üretilmesine yol açan, roman ve filmlere konu olan "kurtadam" efsanesinin bir hastalıktan kaynaklandığı iddia edildi.

Kurtadamlık "Porphyria" isimli genetik hastalık sonucu ortaya çıkıyor. Hastalığa yakalananlar ışığa karşı duyarlı hale geliyor ve vücutlarında değişim başlıyor.

Derginin Ocak sayısında Ayşe Hür imzasıyla yayımlanan makalede, çağlar boyunca kurtadamlığın şeytani bir durum mu olduğu yoksa bir hastalıktan mı kaynaklandığı sorusuna cevap arandığı belirtildikten sonra, 1603'de Fransa'da yaşanan ilginç bir örneğe dikkat çekiliyor: "1603'te Fransa'nın Aquitaire bölgesinde onlarca kişiyi öldürdükten sonra yakalanan Jean Grenier adlı köylü, 14 yaşında olmasından dolayı ölüm cezası yerine ömür boyu hapse mahkum edildiğinde ilginç bir şey dikkati çekmişti. Ormanlarda insanları öldürmekten kendini alamayan Grenier, hapishanede çiğ et yemeyi reddetmiş, bunun yerine sadece sebze ve sakatatla beslenmişti. Bu durumu inceleyen dönemin tıp adamları çok cesur bir yorumda bulunmuşlar ve ilk kez kurtadamlığın bir suç değil, bir çeşit hastalık olduğunu açıklamışlardı. Böylece Greiner tarihte Lycantbropy (kurtadam hastalığı) tanısı konulmuş ilk hasta oldu."
Yayın tarihi: 09.01.2004
1611
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.