Sağlık

Küresel ısınma milyonları etkileyecek!

Küresel ısınma milyonları etkileyecek!

Dünya Sağlık Örgütü, dünyadaki ısının iklim değişimlerine bağlı olarak artmaya devam etmesi durumunda, milyonlarca insanın sağlığının kötü yönde etkileneceğini bildirdi

Küresel ısınmanın olası etkilerini içeren bir çalışma yayımlayan örgüt, artan ısının su ve böcekler yoluyla taşınan hastalıkların yayılmasına neden olacağını ileri sürdü.

BBC'nin internet sitesinde yer alan habere göre, çalışmada sıtma mikrobu taşıyan sivrisinekler, hastalığın şimdilik sorun olmadığı Batı ülkelerinde bile çoğalabilir.

Çocuklar için büyük tehdit olan ishal vakalarının, sıcak ve nemli hava koşullarıyla birlikte artacağı hatırlatılan çalışmada, yağış miktarındaki değişikliklerin tarıma zarar vererek yetersiz beslenmeye yol açabileceğine de değinildi.

Bilim adamları, ısının 2030 yılına kadar, gazların atmosfere yayılmasıyla oluşan "sera etkisi"ne bağlı olarak birkaç derece artabileceğine de dikkat çekti.
Yayın tarihi: 13.12.2003
686
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.