Sağlık

Küresel ısınma insan hayatını bitiriyor

Küresel ısınma insan hayatını bitiriyor

Bilimadamları, sıtmadan kötü beslenmeye kadar küresel ısınmanın yan etkileri nedeniyle yılda yaklaşık 160 bin kişinin öldüğünü, 2020'ye kadar bu sayının ikiye katlanacağını açıkladı.

Moskova'da bu yıl üçüncüsü düzenlenen dünya iklim değişikliğiyle ilgili konferansta konuşan Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'ndan Profesör Andrew Haines, iklim değişikliğinin yılda 160 bin ölüme neden olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.
Londra Tıp Okulu ile Dünya Sağlık Örgütü'nden bilimadamlarının çalışmasını aktaran Haines, ayrıca iklim değişikliğinin yolaçtığı hastalıkların 2020'ye kadar yaklaşık ikiye katlanacağını belirtti.

Afrika, Latin Amerika ve Güneydoğu Asya'da bulunan azgelişmiş ülkelerdeki ölümlere dikkat çekilen çalışmada, bu ülkelerin aşırı sıcak, yağış ve kuraklık nedeniyle sıtma, ishal, kötü beslenmeden çök kötü etkilenecekleri kaydedildi. Haines, bu hastalıkların da çoğunlukla çocukları etkilediğini söyledi.

Andrew Haines, küresel ısınmanın soğukla ilgili ölümleri azaltma ve ılıman bölgelerde daha fazla ürün elde edilmesi gibi bazı yararları olabileceğinin de altını çizerken, ancak bunların diğer hastalıklardan ölmelerdeki artışın gölgesinde kalacağını belirtti.
Yayın tarihi: 02.10.2003
859
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.