Sağlık

Kurbanı çocukların önünde kesmeyin

Kurbanı çocukların önünde kesmeyin

Çocuk psikiyatrisleri, çocukların önünde kurban kesilmesinin çocukta bazı psikolojik problemlere neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

Uzmanların belirttiğine göre, kurban kesme sırasında yaşanan istenmeyen olayların ergen ve çocuklar üzerinde olumsuz etkileri bulunuyor.

Günler önce alınan kurbanlık ile duygusal bir yakınlaşma yaşayan bir çocuğun, kesilme öncesinde kaçan ve çevreye tehlikeli bir şekilde saldıran kurbanlığın, becerikli bir şekilde tutulamadığı için kesim sırasında kaçarak bilinçsiz bir şekilde ve kanlar içinde kaçan bir hayvanın çocuklar üzerindeki etkisi travmatik olabileceği düşünülüyor.

Uzmanlar, çocukluktaki bazı kötü olayların yıllar sonra davranış problemi olarak ortaya çıkabileceğini belirtirken, yetişkinlerde görülen kurban eti yiyememe, et yememe, kurban kesilen yere yaklaşamama gibi durumların genellikle çocukluk ya da ergenlik dönemlerine ilişkin yaşanan olaylarıla ilgili olduğuna dikkati çekiyorlar ve çocukların gözü önünde kurban kesilmemesi gerektiğini vurguluyorlar.
Yayın tarihi: 09.01.2006
734
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.