Sağlık

Kurbağaların cinsiyeti değişiyor

Kurbağaların cinsiyeti değişiyor

ABD'de yapılan bir araştırma, böceklerle mücadelede kullanılan kimyasal maddelerin, erkek kurbağaların cinsiyetini değiştirdiğini ortaya koydu. Dünyanın en çok satılan böcek ilaçlarından birine maruz kalan erkek kurbağaların bir süre sonra hem erkek, hem dişi özellikler göstermeye başladığı görüldü.

BBC'de yayınlanan haberde, California'daki Berkeley Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, tarım ürünlerinde kullanılan böcek ilaçlarında bulunan "atrazine" maddesinin kurbağaları olumsuz etkilediği belirtiliyor. Atrazine içeren ilaçlar, erkek kurbağa larvalarının cinsel gelişimini değiştirerek, hem erkek hem dişi özellikler göstermelerine neden oluyor. İlaç yetişkin kurbağalarda da cinsiyet hormonu testosteron seviyesini düşürüyor. Bilim adamları atrazine maddesinin kurbağaların cinsel gelişiminlerini riske attığını belirtiyor.

Atrazine, mısır, soya fasülyesi gibi bitkilerin tohumlarını böceklerden korumak için kullanılıyor. Ancak ilacın etkin maddesi topraktan, kurbağaların yaşadığı su birikintilerine ulaşıyor. Çevre koruma örgütleri, tarım ilaçlarının insanlar üzerinde de olumsuz etkileri olduğunu belirterek ilaçların yasaklanması çağrısında bulunuyor. Atrazine, ABD'de ve dünyanın diğer ülkelerinde en yaygın olarak kullanılan tarım ilacı olarak tanımlanıyor.

Yayın tarihi: 17.04.2002
1026
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.