Sağlık

Kullandığınız astım ilacına dikkat edin!

Kullandığınız astım ilacına dikkat edin!

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yetkilileri, popüler astım ilacı Serevent kullanan bazı hastaların yaşamı tehdit edici durumlarla karşılaşabileceğini belirtiyor.

FDA uyarısında, ilaç kullanan bazı hastaların ilaç kullanmayan astım hastalarına göre daha fazla sağlık sorunuyla karşılaşabildiği kaydediliyor.

26 bin denek üzerinde yapılan araştırmada, solunum yollarını açarak rahat nefes almayı sağlayan Serevent ilacını tek başına kullanan hastalar arasında, hastalığın yol açabildiği sorunların daha fazla görülebildiği belirlendi.

Uzmanlar, Serevent ilacını kullanan beyaz hastaların çoğunun, ilacın yanı sıra iltihaplanmayı önleyen corticosteroid ilacını da aldıkları, siyah hastalarınsa Serevent ilacını genelde tek başına kullandıklarını tespit etti.

Araştırmacılar, Serevent ilacını tek başına kullanan siyah astım hastaları arasında daha fazla ölüm riski bulunmasını, ilacın bu şekilde kullanılmasına bağlıyor.

Doktorlar, Serevent ilacını kullanan astım hastalarının, bu ilacın yanı sıra iltihaplanmayı önleyen corticosteroid ilacını da almaları gerektiğini belirtti. FDA uzmanları, Serevent ilacının yol açabildiği sorunların çok az olduğunu, astım hastalarına olumlu etkisinin kesinlikle göz ardı edilemeyeceğini kaydetti.

Uzmanlar, Serevent ilacını almayı birdenbire durdurmanın tehlikeliolduğunu, ilacın sorun ortaya koyabildiğini düşünen hastaların mutlaka doktora danışmaları gerektiğini bildirdi.

Amerika`da 16 milyon astım hastası bulunduğu, bu hastaların 1.3 milyonunun Serevent ilacı kullandığı biliniyor. 1994 yılında astım hastalarının tedavisi için onaylanan Serevent ilacı, daha sonra solunum yollarını tıkayabilen hastalıklarda da kullanılmaya başlandı.
Yayın tarihi: 26.01.2003
755
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.