Sağlık

Kulak çınlamalarına önem verin!

Kulak çınlamalarına önem verin!

Her beş kişiden biri kulak çınlaması ve uğultusu sorunu yaşıyor.

Doç.Dr. Alev Üneri

Başlangıçta önemsenmeyen ve önlem alınmayan kulak çınlaması ve uğultusu, sürekli hale gelebilir. Kesin tedavi şansı kaybedilebilir. Bu sebeple kulak çınlaması hafife alınacak bir sağlık sorunu değil.

Sorun zamanında tedavi edilmezse sonuçları ne olur?

Öncelikle yaşam yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu arada kulak çınlaması ve uğultusu farklı hastalıklar. Kulak çınlamaları 'tinnitus' olarak da adlandırılırlar. Bu sesler dışarıdaki kaynaklardan ses dalgaları yoluyla gelmeden, kulaklarda ya da başın içinde hissedilen seslerdir. Tinnituslar genelde çok tiz tonlarda işitilen metalik tınılardır.

Kulak uğultuları da, çınlamalarda olduğu gibi herhangi bir dış ses kaynağı ve ses dalgaları olmadan, kulaklarda ya da başın içinde işitilen seslerdir. Uğultunun niteliği ise su sesi, rüzgar sesi, motor sesi ya da daha farklı şekillerde tarif edilebilen bir sestir.

İkisi arasındaki temel farklar nedir?

Kulak çınlamaları ve uğultularının nitelikleri haricinde oluşum şekilleri ve tedavileri de farklı. Çınlamalar, genelde işitme eğrilerinde, tiz tonlardaki sinir tipinde işitme kayıplarıyla birlikte görülür ve tedaviye en az yanıt veren gruptur.

Uğultuların ise kaynağında pek çok farklı problem bulunabilir ve bunların çoğu tedaviye cevap verir.

Bunlar sık rastlanan sorunlar mı?

Kulak çınlama ve uğultuları en sık görülen problemlerin başında geliyor. Her beş yetişkinden birinin gelip geçici de olsa bu hissi yaşadığı biliniyor. Bazı kişilerde çok daha belirgindir.

Yapılan araştırmalar, bu probleme sahip kişilerden 15'te birinin medikal yardım aradığını, 20'de birinin de problemden aşırı derecede şikayetçi olduğunu ortaya koyuyor. Yetişkinlerin, yüzde 1-2'sinde çınlama/uğultu hayat kalitesini ileri derecede bozuyor.

Tanı nasıl konur?

Her iki durumun tanısında öncelikle, kulak burun boğaz muayenesi ve tam odyolojik inceleme yapılması gerekiyor. Bu incelemeden sonra elde edilecek sonuçlara göre ileri tetkikler yapılması gerekebilir. Bu tetkikler arasında dahili, nörootolojik muayeneler ve ENG gibi tetkikler ile tomografi ve MRI gibi görüntüleme metotlarını saymak mümkün.

Tedavisi?

Tedavi sorunu yaratan probleme göre değişir. Erken dönemde tanı ve tedavi çok önemli. Özellikle pes tonlarda (alçak frekanslar, işitme eğrisinin 250-1000 veya 2000 frekans arası kısmında) sensori-neural tipte işitme kayıpları görülen kulak uğultuları, erken dönemde yakalanırlarsa medikal tedavilere çok iyi cevap verirler.

Uğultuyla birlikte işitme kayıpları da düzelebilir. Ani işitme kayıplarında (özellikle alçak frekansları tutan tiplerinde) erken dönemde kullanılan özel kortizon ve ilaç tedavileri çok başarılı. Kulak uğultusu orta kulaktaki bir probleme bağlı olabilir. Orta kulakta sıvı birikimi, kronik enfeksiyonlar ya da geçirilmiş enfeksiyonlar gibi... Bu problemlerde de cerrahi tedavi uygulanır.

Nasıl başedilebilir?

Kulak uğultusunun ya da çınlamasının önlenmesi çok kolay değil. Uğultu erken tanınıp tedavi edilirse tam düzelebilir ve bundan sonra yapılacak yakın takiple yeniden tekrarlaması önlenebilir.

Çınlama vakalarının bazıları da tedaviye olumlu cevap verirler. Ancak ilerlemesini engellemek mümkün. Bunun için belli hasta gruplarını yakın takip etmek faydalı olur. Özellikle kulak çınlaması sorunu yaşayanların, hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi gibi dahili sorunların yakın takibi, aşırı tuzlu beslenme, aşırı kafein alımı, sigara, alkol, yüksek sese maruz kalma gibi olumsuz yaşam koşullarının düzeltilmesi sorunun kontrolünde yardımcı olur.

Hazırlayan: Mesude Erşan/ KELEBEK

Yayın tarihi: 12.03.2005
808
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.